Reklama

Reklama

COVID: Czwarta dawka szczepionki dostępna dla wszystkich. Jakie preparaty mają łódzkie punkty?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

COVID: Czwarta dawka szczepionki dostępna dla wszystkich. Jakie preparaty mają łódzkie punkty? - Zdjęcie główne

Wystawionych zostanie blisko 6 mln skierowań na szczepienia. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Można już się szczepić się czwartą, czyli drugą przypominającą, dawką przeciwko COVID. W samej Łodzi jest przeszło 200 punktów, w których można to zrobić.

Reklama

Od dziś II dawką przypominającą mogą się szczepić osoby 12+.  Szczepieni będą wykonywane szczepionką o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron. Możliwość jej zastosowania, w przypadku podania pierwszej dawki przypominającej, jest uzależniona od dostępności preparatu w punkcie szczepień.

Rośnie liczba zakażeń. Tak możesz się ochronić

Szczepienie drugą dawką przypominającą będzie wykonywane preparatami przeciw wariantom Omikron BA.1 lub BA.4/5. W blisko 90 proc. przypadków chronią one przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 lub hospitalizacją. Minister Adam Niedzielski przyznał, że w ostatnich dniach rośnie liczba zakażeń. Na szczęście liczba hospitalizacji jest wciąż na stabilnym, stosunkowo niskim poziomie.

Najlepszą metodą walki z koronawirusem są nadal szczepienia. Dotychczas wystawiliśmy 5 mln e-skierowań na drugą dawkę przypominającą przeciw COVID. Zaszczepiło się 1,6 mln osób. W nocy z 15 na 16 września wystawimy kolejnych 5,8 mln skierowań

- poinformował minister. Skierowania na szczepienie zostaną wystawione osobom od 12. roku życia. Umawiać można się z zachowaniem co najmniej 3 miesięcznego odstępu od szczepienia podstawowego lub podania dawki przypominającej. W przypadku ozdrowieńców należy realizować je w odstępie co najmniej 3 miesięcy od infekcji SARS-CoV-2,

Przypominamy, tak zapiszesz się na szczepienie 

W cały województwie łódzkie do dyspozycji pacjentów jest 438 punktów szczepień populacyjnych i 143 apteki oraz 6 mobilnych zespołów, które szczepią chorych w domach (należy umówić się przez swojego lekarza POZ). Są to zarówno przychodnie, jak i apteki, cetra medyczne, gminne ośrodki zdrowia. W samej Łodzi są to 203 punkty. 

Jak informuje Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ,  musimy pamiętać, że w aptekach nie szczepi się osób poniżej 18. roku życia. 

Punkty szczepią w różnych dniach, dostosowują grafik do zainteresowania pacjentów, dlatego rekomendujemy umawianie się na szczepienia poprzez e-rejestrację na stronie pacjent.gov, przez aplikację IKP lub infolinię 989, która jest czynna od 7 do 20.

Pani rzecznik informuje, że przy obecnej aprowizacji, która jeszcze nie jest duża, pierwszeństwo podania szczepionki BA.1. mają osoby, którym podana ma zostać druga dawka przypominająca. Jeżeli jednak szczepionka jest akurat dostępna w punkcie to zostanie podana również tym, którzy zgłoszą się na podanie pierwszej dawki.

A to jakim preparat jest dostępny w konkretnym punkcie sprawdzimy w e-rejestracji, po zalogowaniu na moim #IKP. Z naszych informacji wynika, że Omikron B jest już dostępny wielu miejscach na naszym terenie. 

Anna Leder przypomina, że można równocześnie podać szczepionkę przeciwko grypie i przeciwko covid. W Łódzkiem przeciw grypie można się zaszczepić już w 240 punktach – w połowie są to apteki.

Jakimi szczepionkami można się zaszczepić? 

Pacjenci, którzy zgłoszą się na szczepienie, otrzymają szczepionkę adaptowaną, którą aktualnie ma punkt szczepień. Jak przekonuje Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, wszystkie obecnie dopuszczone do obrotu są równie skuteczne. 

Jeszcze we wrześniu do Polski powinno trafić ok. 4 mln dawek szczepionek celowanych na Omikron BA.1 i BA 4/5. Już teraz blisko tysiąc punktów zamówiło 128 tys. dawek szczepionki przeciwko wariantowi Omikron BA.1. W piątek do Polski trafiła pierwsza partia preparatu. To ponad 450 tysięcy dawek preparatu Moderny Spikevax bivalent Original/Omicron BA.1. 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy