Reklama

Reklama

Dziura nie z tej ziemi. Kleks czy krater - zastanawiają się łodzianie

Opublikowano: śr, 2 mar 2022 14:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Całkiem niedawno postanowiłem ponownie wejść na facebookową grupę LDZ Zmotoryzowani Łodzianie. Podczas przewijania postów zobaczyłem pewne zjawisko i stwierdziłem, że trzeba się jemu dokładniej przyjrzeć.

Uliczny krater na Kochanowskiego w Łodzi

Tym ewenementem, o którym wspominam powyżej, jest ogromna dziura w jezdni mieszczącej się na ulicy Kochanowskiego w Łodzi. Nie da się ukryć, że kształt tego krateru może zastanawiać.

Na samym początku pomyślałem, że przedstawiony fragment ulicy przypomina dużego atramentowego kleksa. Potem doszedłem do wniosku, że być może mam do czynienia z kraterem, który powstał po uderzeniu meteorytu.

Łodzianie wyrażają swoje niezadowolenie

W sieci pojawiło się kilka nieprzychylnych komentarzy dotyczących stanu jezdni na Kochanowskiego. 

- Skoro zarząd dróg od lat ma nas tam, gdzie słońce nie dochodzi, to my jakoś damy radę. Codziennie tamtędy przejeżdżam, nawet czasami 2x dziennie. Należy jechać pasem pod prąd, przy czym już niedługo, bo tam rodzi się identyczna mega dziura. Ale mamy jeszcze chodnik przecież. Ale damy radę - pisze jeden z internautów.

Niektórzy zwracają uwagę na pewną kwestię. 

- Tam już ze 4 razy w tym sezonie było naprawiane po to, żeby po dwóch tygodniach było tylko gorzej - czytamy. 

Aby sprawdzić, jak bardzo sytuacja jest poważna, wybrałem się na ulicę Kochanowskiego. Przy okazji zaczepiłem panią Katarzynę, mieszkankę jednego z bloków. Wdałem się z nią w ciekawą dyskusję. 

- Co ta największa dziura pani przypomina? Ma pani do wyboru dwie opcje - albo dużego kleksa, albo krater po uderzeniu meteorytu - powiedziałem. 

- Muszę wybierać? - zapytała. 

- Tak, koniecznie - kleks czy krater?

- To niech już będzie ten krater, chociaż moim zdaniem bardziej przypomina to dramat. Ludzie wjeżdżający na Kochanowskiego muszą jechać lewym pasem, bo gdyby wjechali w to dziursko, pewnie by sobie urwali koła. To jest niebezpieczne - dodaje pani Katarzyna. 

Wysłałem zapytanie do Zarządu Dróg i Transportu. Chciałem poznać szczegóły dotyczące historii modernizacji jezdni oraz jej przyszłości. W galerii zdjęć zamieściłem fotografie obrazujące skalę problemu.    

- Asfalt na ul. Kochanowskiego ułożony był niegdyś na trylince bez wykonania odpowiedniej podbudowy drogi. Na wielu ulicach w Łodzi, tak dawniej układano asfaltowe nawierzchnie, co teraz jest powodem tak dużej ilości ubytków i uszkodzeń nawierzchni. Dlatego też od kilku lat prowadzone są liczne modernizacje dróg, gdzie zgodnie ze sztuką budowlaną wykonywana jest od nowa cała konstrukcja drogi, aby w przyszłości nie dochodziło do takich sytuacji, a zużyta warstwa wierzchnia asfaltu mogła być szybko wymieniona. W okresie zimowym jedynie zabezpiecza się powstałe ubytki w nawierzchni. Postaramy się w najbliższych dniach pojawić się na ul. Kochanowskiego, aby wykonać takie prace. Dopiero w późniejszym okresie, przy sprzyjającej pogodzie, można wykonać większe naprawy, dające bardziej trwały efekt - informuje Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu. 

Łódź zmienia budżet

Warto również wspomnieć o tym, że 2 marca na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Łodzi weszła w życie uchwała dotycząca zmian budżetu miasta na 2022 rok. Jak można przeczytać w uzasadnieniu, nastąpi zwiększenie wydatków w wysokości 104 999 820 zł z tego w:  

a) Zarządzie Inwestycji Miejskich w wysokości 31 999 820 zł w powiatowym zadaniu majątkowym "Modernizacja i przebudowa dróg". Środki wyłoży się na poprawę jakości dróg powiatowych poprzez ich modernizację lub wykonanie nakładek wierzchnich warstw. W ramach zadania wykonane zostaną odcinki dróg:

 • ul. Strażacka na odcinku ul. Królewska - ul. Łazowskiego,
 • ul. Rewolucji 1905 r. na odcinku ul. Kilińskiego - Plac Pokoju,
 • ul. Struga na odcinku ul. Żeligowskiego - ul Wólczańska,
 • ul. Politechniki - w obu kierunkach od posesji nr 5 do ul. Wróblewskiego,
 • ul. Żeromskiego na odcinku ul. Radwańska - ul. Mickiewicza (jezdnia wschodnia),
 • ul. Łąkowa na odcinku ul. Kopernika - ul. Mickiewicza (jezdnia zachodnia),
 • ul. Bednarska na odcinku ul. Pabianicka - ul. Rzgowska,
 • ul. Przędzalniana na odcinku ul. Przybyszewskiego - ul. Rydza,
 • ul. Tatrzańska na odcinku ul. Milionowa - ul. Przybyszewskiego,
 • ul. Franciszkańska na odcinku ul Organizacji WIN - ul. Wojska Polskiego,
 • ul. Morgowa na odcinku ul. Szczecińska - ul. Lechicka,
 • Rondo Lodowa - Dąbrowskiego
b) Zarządzie Dróg i Transportu w wysokości 9 milionów zł w zadaniach "Wydatki związane z remontami dróg"

- W związku ze złym stanem technicznym dróg o nawierzchniach bitumicznych i gruntowych i bardzo trudnym okresem zimowym środki przeznaczone na ich utrzymanie w 2022 r. okazały się niewystarczające i mogą zostać wyczerpane już w pierwszym półroczu i nie zabezpieczą utrzymania dróg do końca 2022 r. w przypadku zwiększenia środków na remonty dróg można będzie realizować naprawy w technologii wycinania zniszczonych fragmentów jezdni i ich odtwarzania poprzez 1 lub 2 warstw bitumicznych, co bardzo znacząco poprawi trwałość napraw oraz komfort jazdy - brzmi fragment uzasadnienia.

c) Zarządzie Dróg i Transportu w wysokości 64 milionów w zadaniach "Modernizacja dróg na terenie miasta"

- Ze względu na zły stan dróg, bardzo dużą degradację nawierzchni (wytyczne wynikające z przeglądów dróg) wykonywanie bieżących napraw jest niewystarczające. Obecny stan dróg generuje bardzo wysokie koszty dotyczące zabezpieczenia i naprawy ubytków jezdni. Ponadto obecny stan nawierzchni stwarza zagrożenie dla bezpieczeńśtwa oraz powoduje powstawanie szkód komunikacyjnych. W związku z powyższym konieczne jest wykonanie modernizacji nawierzchni ulic w sposób w sposób gwarantujący przedłużenie ich technicznej żywotności oraz zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. W ramach tych środków wykonane zostaną modernizacje nawierzchni bitumicznych ulic na terenie miasta polegające na wymianie warstwy ścieralnej oraz warstwy wiążącej nawierzchni wraz z lokalnymi naprawami podbudowy, modernizacje płyt postojowych i peronów przystanków autobusowych MPK oraz dojścia do istniejących ciągów pieszych - brzmi fragment uzasadnienia.

Ponadto zmniejszą się wydatki w ZIM-ie w wysokości 8 999 820 zł w:

 • gminnym zadaniu "Przebudowa ulicy Górniczej na odcinku od ul. Marysińskiej do ul. Zagajnikowej" - 4 499 820 zł,
 • gminnym zadaniu "Przebudowa ulicy Ozorkowskiej na odcinku od ul. Przybyszewskiego do ul. Zbarskiej" - 4 500 000 zł. Powyższe zmiany będą częściowym źródłem finansowania zadania "Modernizacja i przebudowa dróg".
- Po ostatniej zimie stan łódzkich ulic drastycznie się pogorszył. Chcemy wyraźnie poprawić stan łódzkich dróg. Na ostatniej sesji zostały przesunięte dodatkowe środki na realizację inwestycji. W tym roku będzie to pół miliarda złotych na drogi w naszym mieście - informuje Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta Łodzi.

Jak dodaje, za te pieniądze będzie można wyremontować ponad 40 dróg, układając na nich ponad 70 km nowej nawierzchni. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy