Reklama

Reklama

Duży ruch wokół cmentarza na Zarzewie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Cmentarz Zarzew administracyjnie należy do dzielnicy Widzew. We wszystkich Świętych przyjeżdża tu wiele osób nie tylko z Łodzi, ale i całego regionu. Od samego rana mieszkańcy tłumnie odwiedzali groby swoich bliskich spoczywających na cmentarzu na Zarzewie.

Reklama

Cmentarz na Zarzewie 1 listopada 

To jedna z największych łódzkich nekropolii, której granice wyznaczają ulice: Przybyszewskiego, Puszkina, Jadzi Andrzejewskiej i Lodowa. Cmentarz podzielony jest na dwie części – katolicki cmentarz pw. św. Anny (stara część cmentarza) i cmentarz komunalny „Zarzew”. 

Na terenie nekropolii znajduje się Pomnik Sybiraków, który został wybudowany w 1974 roku. W granicach cmentarza spoczywają żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej. Wielu mieszkańców przychodzi to co roku, aby oddać pamięć poległym.

Tego dnia zbierano pieniądze na cele Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. 

Na cmentarz przy ul. Lodowej wybraliśmy się 1 listopada po południu. Zdjęcia umieściliśmy w galerii. 

Cmentarz na Mani po zmroku 

Przez cały wtorek 1 listopada łodzianie tłumnie odwiedzali groby swoich bliskich. Większość z nich podkreślała, że to dla nich czas zadumy i refleksji spędzany w gronie rodziny. 

Jak co roku pamięć o swoich bliskich wyrażali modlitwą i składaniem na grobach kwiaty i zniczy. Wiele osób na cmentarze wybiera się dopiero po zmroku, kiedy cmentarze powoli się wyludniają, a światła zniczy tworzą niepowtarzalną atmosferę skłaniającą do zadumy i wspomnień. 

Szczególnie pięknie wyglądają we Wszystkich Świętych lub Dzień Zaduszny, kiedy jednocześnie pali się ich najwięcej. Tej wyjątkowej atmosfery doświadczyliśmy na łódzkim cmentarzu na Mani w Łodzi. Nekropolia należy do dzielnicy Polesie, leży w granicach osiedla Mania położonego w sąsiedztwie Parku na Zdrowiu. Cmentarz powstał w 1914 roku. 

Na cmentarz udaliśmy się wieczorem 31 października. Zdjęcia umieściliśmy w galerii powyżej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy