reklama
reklama

Gmina Żydowska kontra właściciele synagogi. Kto doprowadził zabytkową bożnicę do ruiny? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Brózda

Gmina Żydowska kontra właściciele synagogi. Kto doprowadził zabytkową bożnicę do ruiny? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Danuta K. i Wojciech G. od początku nie przyznawali się do winy. | foto Karolina Brózda

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźDobiegł końca proces w sprawie doprowadzenia do ruiny żydowskiej synagogi Reicherów z początku XX wieku, stojącej w podwórzu przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28. Oskarżonymi są Danuta K. i Wojciech G., właściciele posesji. Proces ruszył pod koniec maja br. i toczy się w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia. W poniedziałek (6 listopada) sędzia zamknął przewód sądowy, a strony wygłosiły mowy końcowe.
Reklama lokalna
reklama

Prokurator Przemysław Czarnik przekonywał, że dbanie o stan nieruchomości zawsze jest sprawą właściciela, dlatego wnosił o uznanie oskarżonych winnymi. Zażądał dla nich po 10 tys. zł grzywny.

"Jedyną słuszną decyzją będzie uniewinnienie"

Z kolei mecenas Ewa Bieńkuńska, obrońca Danuty K. i Wojciecha G., stwierdziła, że jedyną słuszną decyzją będzie uniewinnienie.

- Sprawa jest niełatwa i bardzo delikatna. W kwestii utrzymania synagogi powinno być porozumienie między właścicielami, Gminą Żydowską i miastem Łódź. Gmina Żydowska, która użytkowała synagogę, nie podjęła żadnych kroków, żeby pomóc przy jej remoncie, a propozycja przekazania 30 tys. zł na ten cel, która miała paść, nigdy do moich klientów nie dotarła

reklama

- mówiła mecenas Bieńkuńska.

Podczas procesu przesłuchano wielu świadków

Podczas procesu przesłuchano wielu świadków, m.in. Wiktora Cellera, przewodniczącego komisji rewizyjnej Związku Gmin Wyznaniowych, który złożył do prokuratury zawiadomienie w sprawie doprowadzenia synagogi do ruiny, oraz Grzegorza Ciechowskiego, rabina Gminy Żydowskiej.

Danuta K. i Wojciech G. od początku nie przyznawali się do winy.

- Synagoga przez wiele lat była użytkowana wyłącznie przez Gminę Żydowską. Przychodziły ją zwiedzać wycieczki. Opłaty za te wycieczki pobierała gmina, my jako właściciele przez 20 lat nic z tego nie mieliśmy. Chcieliśmy jednak żyć w zgodzie, więc niczego się nie domagaliśmy

reklama

- mówiła przed sądem Danuta K.

Gmina Żydowska nigdy nie sygnalizowała potrzeby wyremontowania synagogi

Według oskarżonych, Gmina Żydowska nigdy, ani na piśmie, ani ustnie, nie zwróciła się do nich z potrzebą wyremontowania synagogi. Ich zdaniem, skoro to przedstawiciele gminy przez lata użytkowali bożnicę, to również oni powinni ją wyremontować.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama