reklama
reklama

Kleszcze to nie tylko borelioza. Azjatyckie i afrykańskie gatunki nowym nośnikiem groźnych chorób

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kleszcze to nie tylko borelioza. Azjatyckie i afrykańskie gatunki nowym nośnikiem groźnych chorób  - Zdjęcie główne

Na terytorium Polski obserwuje się przybycie kolejnych, groźnych gatunków kleszczy (fot. Canva) |wiadomości łódzkie | Łódź | TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźChoroby odkleszczowe to jednostki chorobowe rozwijające się w wyniku ukąszenia przez kleszcza – nosiciela niebezpiecznych patogenów wywołujących choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Na niektórych obszarach Polski średnio około 30 % kleszczy może być nosicielami jednego lub wielu patogenów, wywołujących choroby odkleszczowe.
reklama

Choroby odkleszczowe. W Polsce niedawno pojawiły się nowe gatunki kleszczy

 !reklama!

Kleszcze są niebezpiecznymi nosicielami chorób. Ich ukąszenia mogą powodują nie tylko boreliozę, ale również szereg niebezpiecznych dla życia i zdrowia chorób. Wśród nich wymienić można np. kleszczowe zapalenie mózgu, którego ciężki przebieg może doprowadzić do porażenia kończyn i mięśni oddechowych, trudności w oddychaniu i mówieniu, trudności w połykaniu czy problemów z równowagą. 

Niebezpiecznym gatunkiem kleszcza, który w Polsce spotykany jest zaledwie od kilku lat to Haemaphysalis concinna. Bytuje na terenach od Półwyspu Iberyjskiego aż po Kamczatkę i Daleki Wschód, Japonię i Chiny, ale głównie na stepach i lasostepach. Pasożyt od tysięcy lat żywi się krwią zwierząt kopytnych, ale od czasu rozpoczęcia hodowli zwierząt przez człowieka, jego celem stały się owce, kozy, bydło, a nierzadko i ludzie.

reklama

Choć uważa się, że wybiera gorące, stepowe tereny, jego pojawienie się w Polsce tłumaczy się postępującymi zmianami klimatycznymi rzutującymi na wzrost temperatury.

Musimy nastawić się również na zetknięcie z innym, groźnym rodzajem pasożyta. Przypadki dotąd niespotykanych  nas w kraju afrykańskich gatunków kleszczy, zostały już zauważone w Niemczech.

Od najczęściej występujących na terenie Polski kleszczy różni je rozmiar - są kilkukrotnie większe. To zwłaszcza Hyalomma marginatum i Hyalomma rufipes, z czego ten drugi gatunek jest najpospolitszym kleszczem w Afryce. Wspomniane gatunki przenoszą groźne choroby nerek i wątroby.

czytaj także: W Łodzi rozpoczęła działalność pierwsza w regionie Poradnia Chorób Rzadkich dla osób dorosłych

Jak zapobiegać chorobom odkleszczowym?

  • Unikaj spacerów porośniętymi brzegami rzek, w wysokich trawach, leśnych mokradłach - to naturalne środowisko bytowania kleszczy.
  • Ubieraj się odpowiednio – zakładaj spodnie i bluzy z długimi rękawami, noś wysokie buty i nakrycie głowy.
  • Wybieraj ubrania o jasnych kolorach – na jasnym tle można szybciej zaobserwować kleszcza i usunąć go zanim dojdzie do ukąszenia.
  • Stosuj środki odstraszające kleszcze (np. kremy, aerozole, olejki).
  • Po wizycie w lesie, parku lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładnie obejrzyj całe ciało - zwróć szczególną uwagę na okolice brzucha, piersi, pachwin i kolan - to częste obszary ukąszeń kleszczy.
Polecamy: Badania Łódź. Sprawdź, czy jesteś okazem zdrowia. Już 5 sierpnia bezpłatne badania na pl. Dąbrowskiego

Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

  • Usuń kleszcza niezwłocznie po zaobserwowaniu ukąszenia.
  • Nie stosuj żadnych środków wspomagających usuwanie kleszcza, np. masła, oliwy z oliwek czy kosmetyków do ciała.
  • Nie rozgniataj, nie wyciskaj!
  • Nie usuwaj kleszcza gołymi palcami – użyj pęsety. Chwyć go blisko skóry i wyciągaj delikatnie obracając, aż do całkowitego usunięcia.
  • Po usunięciu kleszcza zdezynfekuj miejsce ukąszenia.
  • Obserwuj miejsce ukąszenia, sprawdzaj czy nie rozwija się rumień wędrujący.
Jeśli wystąpiły niepokojące objawy takie jak zaczerwienienie i/lub obrzęk, wysoka gorączka, bóle głowy, wymioty, nudności lub inne objawy neurologiczne – skonsultuj się z lekarzem. 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama