reklama
reklama

Konserwatorzy w Pałacu Rodziny Poznańskich w Łodzi. Odsłaniają zabytkowe polichromie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Konserwatorzy w Pałacu Rodziny Poznańskich w Łodzi. Odsłaniają zabytkowe polichromie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźDo dawnego wyglądu wraca pomieszczenie biurowe zakładów Izraela Poznańskiego w Pałacu Rodziny Poznańskich przy ul. Ogrodowej 15 w Łodzi.
reklama

Odkrycie w Pałacu Poznańskich. Kolejna perełka

- To już kolejne pomieszczenie nieoczywiste, które staje się perełką pałacową po gruntownej renowacji i pracach konserwatorskich. Tak było z salą karcianą. Cieszę się, że nasz najbardziej kluczowy zabytek i siedziba Muzeum Miasta Łodzi pięknieje z roku na rok, Jak się okazuje, w Pałacu Poznańskich każde pomieszczenie ma swoje tajemnice i urok, wystarczy włożyć weń odpowiednią ilość pracy, za co dziękuję pracownikom muzeum i kuratorce tych prac. Tutaj mieściła się przez lata kawiarnia pałacowa, ale pomieszczenie to ma inną, także ciekawą historię 

- mówi Małorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

reklama

Odkrycie w Pałacu Poznańskich. Co obejmuje zakres prac?

Zakres prac obejmuje konserwację ścian, sufitu, stolarki drzwiowej oraz boazerii.

- Prace rozpoczęły się w ostatnim tygodniu września i zostaną zakończone do 13 grudnia. Łączny koszt to ponad 192 tys. zł. Muzeum pozyskało na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Ochrona Zabytków" 46 tys. zł, 76 tys. to środki przekazane z budżetu miasta, a pozostałe środki to wkład własny muzeum 

- mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Odkrycie w Pałacu Poznańskich. Zabytkowe polichromie

W ramach prowadzonych prac zaplanowano m.in. usunięcie wtórnych przemalowań, uzupełnienie zapraw oraz wzmocnienie najbardziej zdegradowanych elementów.

reklama

- Obecnie odsłaniamy oryginalne polichromie oraz złocenia na suficie i sztukaterii, podklejamy spękane i odspojone tynki i uzupełniamy ubytki zaprawy na suficie. Częściowo zostały też odsłonięte ściany spod płyt gipsowo-kartonowych, co umożliwiło usuwanie wtórnych przemalowań

- wymienia Luiza Milewska, konserwatorka.

Odkrycie w Pałacu Poznańskich. W stylu secesji

Dawne pomieszczenie biurowe utrzymane jest w stylu secesji. Sufit udekorowano sztukaterią, jest polichromowany i złocony motywami charakterystycznymi dla tego stylu.

reklama

Ściany malowane monochromatycznie na kolor jasnougrowy z dębowymi listwami wyznaczającymi podziały. W pomieszczeniu zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa oraz boazeria ścienna, wykonana z dębiny. Znajdujące się w nim drzwi są oszklone szkłem kryształowym, fazowanym. Przestrzeń wyposażona jest także w dwie dębowe szafy biurowe. 

Dawne biuro zakładów Poznańskiego znajduje się na parterze południowego skrzydła Pałacu Rodziny Poznańskich. Pomieszczenie od 1975 roku, czyli od początku funkcjonowania Muzeum Miasta Łodzi, było wykorzystywane jako przestrzeń wystawiennicza oraz część muzealnej kawiarni.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama