Dziki na Bałutach, łoś na ul. Rokicińskiej, lisy na Widzewie i Olechowie. Dzikie zwierzęta czują się w mieście coraz pewniej
Na początku stycznia w okolicach Marysina na Bałutach pojawiły się dziki. Te zwierzęta w ostatnim czasie spotkali również mieszkańcy Widzewa i Olechowa. Niedawno na ulicy Rokicińskiej widziano łosia. Mieszkańcy Widzewa informują o lisie, który zadomowił się na osiedlu i poczyna sobie coraz pewniej.
- Rozwój cywilizacyjny spowodował niekorzystne zmiany dla środowiska naturalnego, wpłynął na zaburzenie funkcjonowania dzikich zwierząt - mówi Alicja Sitek, specjalista ds. promocji, mediów i edukacji w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. - Dzika zwierzyna zatraca naturalne instynkty. Idealnym środowiskiem dla dzików są lasy liściaste i mieszane, ale dziki są wszystkożerne, dlatego łatwy dostęp do pożywienia spowodował, że można je zobaczyć na łódzkich osiedlach.
Specjalistka podkreśla, że dzięki porządkowi na posesjach i osiedlach, zwierzęta przestaną szukać łatwego pożywienia wokół śmietników i bloków.
Mieszkańcy Retkini zaniepokojeni. Lisy podchodzą pod balkony mieszkań
Niedawno na jednej z retkińskich grup w social mediach mieszkańcy informowali, że na osiedlu pojawiły się lisy. Wszystko wskazuje na to, że tak jak w pozostałych przypadkach zwierzęta wiedzą, że pod balkonami znajdą łatwe pożywienie.Mieszkańcy podkreślają, że do podobnych sytuacji dochodzi regularnie.
- Lisy podchodzą, bo coraz więcej ludzi wywala odpadki przez okna…. – skomentowała jedna z osób.
Mieszkańcy zwracają uwagę na fakt, że zwierzęta nie czują strachu przed człowiekiem.
- Dziś około 19 wybiegł z Żubrowej na Wileńska. Miał jakąś zdobycz w zębach. Nic się nie bał, ja z to owszem – napisał ktoś inny.
Sytuacja będzie się powtarzać, jeśli mieszkańcy nie zmienią swoich "nawyków".
- Otwarte śmietniki, resztki jedzenia wyrzucone w miejscach do tego nieprzeznaczonych przyciągają dzikie zwierzęta. One szukają łatwego pożywienia - przekonuje Alicja Sitek.
Warto przypomnieć, że sprawy związne z obecnością dzikich zwierząt w przestrzeni miejskiej można zgłaszać Straży Miejskiej, choć docelowo grupa Animal Patrol nie zajmuje sie relokacją tych zwierząt.
Takie zgłoszenia służby przekierowują odpowiednio do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Mista Łodzi, Zarządu Zieleni Miejskiej, Leśnictwa Miejskiego lub przyporządkowanym terytorialnie kołom łowieckim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.