Prawie 180 mln dla Łodzi prosto z Warszawy
Pieniądze, które jeszcze w tym roku mają zasilić budżet Łodzi to pewnego rodzaju rekompensata za straty dla łódzkiego samorządu, jakie ten poniesie w związku z wprowadzeniem zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu.
- Ta subwencja jest już ujęta w projekcie budżetu na rok 2022 po stronie przychodów. Ona jest jednorazowa - to kwota 179 mln zł i ona wszystkiego nie rekompensuje, bo ubytek dochodów szacowany dla Miasta Łodzi to 300 mln zł i to tylko w roku 2022. Nie wiemy, czy i ewentualnie w jakiej wysokości wsparcie dostaniemy w latach następnych - wyjaśnia Krzysztof Mączkowski, skarbnik miasta.
W związku ze spodziewaną subwencją zasadne staje się więc pytanie o wprowadzenie planowanych podwyżek m.in. cen biletów MPK Łódź czy wejściówek do muzeów, teatrów czy miejskich aquaparków. Tę sprawę postanowił poruszyć radny Sebastian Bulak z kubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.
- Wydaje się, że nie będzie to miało wpływu na planowane podwyżki - mówi Krzysztof Mączkowski.
Ogromne podwyżki w Łodzi! Droższe baseny, lodowiska, żłobki, teatry i bilety MPK
Zapowiadane przez władze Łodzi podwyżki odczuje każdy mieszkaniec miasta. Już od 1 stycznia 2022 roku w życie mają wejść nowe ceny biletów MPK Łódź, a podwyżki sięgną nawet 30%. Taki wzrost cen ma dotyczyć nie tylko pojedynczych biletów, ale także migawek.Komunikacja zbiorowa to tylko jeden z wielu aspektów codziennego życia łodzian, za które przyjdzie nam płacić więcej od nowego roku.
W górę pójdą także:
- stawka czynszu komunalnego,
- ceny biletów do muzeów i teatrów,
- opłata stała za żłobek,
- ceny biletów na lodowiska, baseny i hale sportowe.
Życie w Łodzi podrożeje i to zdecydowanie. Pierwsze podwyżki mają wejść w życie już od 1 stycznia 2022 roku.
Budżet Łodzi 2022. O ile więcej zapłacimy za życie w Łodzi?
Jak wynika z danych przedstawionych przez UMŁ, od początku 2022 roku łodzianie niemal każde wyjście z domu będzie nas kosztowało więcej. W górę pójdą opłaty za komunikację miejską, ceny biletów do muzeów i teatrów, ceny wejściówek na lodowiska, baseny i hale sportowe czy czynsze komunalne.O jakich podwyżkach mowa?
Na razie władze Łodzi opierają się głównie na procentach, ale już po nich widać, że wzrost cen będzie mocno odczuwalny:
- do 32% droższe bilety MPK,
- do 30% wyższe czynsze komunalne,
- do 10% wyższe opłaty w żłobkach,
- do 15% droższe lodowiska, baseny i hale sportowe,
- do 30% droższe teatry i muzea,
- do 5% wyższe podatki lokalne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.