PKP SA ogłosiły przetarg na przebudowę Łodzi Kaliskiej
Trwa postępowanie na przebudowę dworca Łódź Kaliska. Oferty można składać do końca lutego. Prace budowlane mają się rozpocząć w drugim kwartale, o ile prace związane z wyłonieniem wykonawcy przebiegną pomyślnie. Co się zmieni? Budynek dworca i plac przed obiektem.
- Zgodnie z założeniami inwestycji pozostawiono trójnawowy charakter dworca z bezpośrednim powiązaniem z nowym tunelem łączącym aleję Włókniarzy z aleją Unii Lubelskiej. W ramach projektu zaplanowano prostą formę budynku, przeszkloną od placu przeddworcowego i parkingu, z elewacją wykonaną z miedzi oksydowanej - informuje Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami PKP SA.
Na parterze zaplanowano kasy, poczekalnię, część dla dzieci i lokale komercyjne.
- Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne instalacje zarówno podnoszące komfort użytkowania. Chodzi o ogrzewanie podłogowe, wentylację z klimatyzacją, ale również o rozwiązania służące stricte podróżnym – wyświetlacze z rozkładem przyjazdów i odjazdów pociągów, biletomaty czy windy - dodaje Agnieszka Jurewicz.
Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przebudowa obejmie również najbliższe otoczenie dworca. Przed budynkiem powstanie węzeł komunikacyjny, dostosowany do ruchu samochodów, autobusów oraz rowerów wraz z dużą wiatą rowerową. Natomiast za budynkiem zaplanowano parking dla pasażerów. Nowy dworzec Łódź Kaliska będzie zintegrowany z tunelem średnicowym.
Modernizacja Łodzi Kaliskiej ma zakończyć się na początku 2025 roku.
Dworzec Łódź Kaliska już raz modernizowano
Łódź Kaliska to stacja, która powstała na początku XX wieku. Starania o wybudowanie dworca i stworzenie linii kolejowej Warszawa - Kalisz rozpoczęły się jednak kilka dekad wcześniej.Główny secesyjny budynek dworca był uważany za jeden z najpiękniejszych budynków użytkowych Łodzi. Jego wnętrze posiadało sporo secesyjnych detali, m.in. mosiężne wykończenia i kryształowe szyby w drzwiach. Charakterystyczna dla budynku była wieża zegarowa z iglicą. Wiele osób do dziś pamięta szerokie schody prowadzące do dworca.
Obiektu nigdy nie wpisano do rejestru zabytków. Wyburzono go w latach 80. poprzedniego stulecia. Nowy oddano do użytku w połowie lat 90. Do tej pory łodzianie wspominają starą Łódź Kaliską z sentymentem. Można ją podziwiać w filmach, np. w „Pociągu” Jerzego Kawalerowicza z 1959 r. Czy Łódź Kaliska przypadnie mieszkańcom do gustu w nowej odsłonie? Jak Wam się podoba projekt? Komentujcie!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.