reklama
reklama

Łódź: Przemoc w "kochających się rodzinach". Częściej niż myślimy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Łódź: Przemoc w "kochających się rodzinach". Częściej niż myślimy - Zdjęcie główne

Procedura Niebieskiej Karty dotyczy także rodzin, które wyglądają z pozoru na "kochające się" - przyznają pracownicy socjalni z Łodzi | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźStatystyki przerażają, przemoc dotyczy tysięcy łódzkich rodzin. Procedura Niebieskiej Karty dotyczy nie tylko tych z deficytami. Pracownicy socjalni przyznają, sporo spraw dotyczy rodzin, które sprawiają wrażenie zgodnych i kochających się. Bywa, że niektórzy naginają też rzeczywistość do własnych celów. Szczegóły w artykule poniżej.
reklama

W 2022 roku do Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który funkcjonuje w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, wpłynęło 1227 Niebieskich Kart. W całym ubiegłym roku  działaniami w ramach Niebieskiej Karty były objęte łącznie 2542 rodziny (w tym sprawy założone z wcześniejszych lat, ale jeszcze niezamknięte).

W Łodzi najwięcej Niebieskich Kart w Śródmieściu i na Bałutach

Liczba rodzin, w których zgłoszono problem przemocy, utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2021 roku wydano 1220 kart. Niebieskie karty miało 2771 rodzin

Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku najwięcej Niebieskich Kart założono w Śródmieściu, później na Bałutach. Następne jest Polesie. Niewiele mniej Niebieskich Kart wydano na Widzewie, a najmniej na Górnej.

reklama

Najwięcej Niebieskich Kart zakładanych jest przez policję, około 90 proc. wszystkich procedur. Inicjują je poza tym pracownicy socjalni, lekarze czy nauczyciele.

W 2022 roku przemoc dotyczyła 1583 kobiet, 231 mężczyzn i 759 dzieci. Najczęściej stosowaną przemocą jest ta psychiczna (w sumie 1165 przypadków). Odnotowano z kolei 913 przypadków przemocy fizycznej. Przemoc seksualna stanowiła najmniejszy odsetek przypadków przemocy domowej - 11 przypadków.

reklama

Przemoc także w "kochających się rodzinach" - przyznaje MOPS w Łodzi

Procedura Niebieskiej Karty jest realizowana w bardzo różnych rodzinach. Jak przyznaje Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, nie tylko w tych z deficytami i dysfunkcjami. 

- Całkiem sporo procedur Niebieskiej Karty jest prowadzone w rodzinach, które na zewnątrz sprawiają wrażenie zgodnych i kochających się. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy procedura jest wykorzystywana w konfliktach małżeńskich do spraw rozwodowych - osoby takie zgłaszają wzajemne stosowanie przemocy, która tak naprawdę nie ma wcale miejsca. Sprawcami przemocy domowej są zarówno osoby młode, jak i w wieku dojrzałym, a także w wieku podeszłym. Sprawcy w większości przypadków, jeśli nie ma ewidentnych fizycznych śladów wystąpienia przemocy, zaprzeczają na ogół, że stosują przemoc i bardzo niechętnie podejmują współpracę ze służbami - przyznaje Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak. 

reklama

22 czerwca wejdzie w życie nowela o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Sytuacja powinna się wówczas zmienić. Sprawcy będą zobowiązani podejmować terapię i uczestniczyć w programach korekcyjno-edukacyjnych lub psychologiczno-terapeutycznych. Jeśli tego nie uczynią, będzie można złożyć zawiadomienie o popełnieniu przez nich wykroczenia.

Przemoc w rodzinie. Gdzie szukać pomocy w Łodzi?

Osoby, które są ofiarami przemocy w rodzinie, mogą kontaktować się z przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (Marzeną Pajor): tel.: (42) 207 14 62; e-mail: zi@mops.lodz.pl.

reklama

Poza tym:

  • I Wydział Pracy Środowiskowej (Dorota Rachwał), ul. Kutrzeby 16 – tel. (42) 207 14 57; e-mail: zi1@mops.lodz.pl – dla Bałut oraz części Polesia.
  • II Wydział Pracy Środowiskowej (Anna Joppek), ul. Grota – Roweckiego 30 – tel. (42) 677 15 53 (wew. 20); e-mail: zi2@mops.lodz.pl – dla Śródmieścia oraz Widzewa.
  • III Wydział Pracy Środowiskowej (Agnieszka Jaworska), ul. Będzińska 5 – tel. (42) 684 44 81 (wew. 30 lub 35), e-mail: zi3@mops.lodz.pl – dla Górnej oraz części Polesia.
Wszystkie numery telefonów są dostępne w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17. 
w zakładce „Pomoc dla ofiar przemocy”.

Ofiary przemocy domowej mogą liczyć w Łodzi na wsparcie także za pośrednictwem następujących placówek:

  • Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, ul. Franciszkańska 85.
    Dom Samotnej Matki, ul. Broniewskiego 1a.
PRZECZYTAJ:  Nie żyje 8-letni Kamilek. Jego matka przyglądała się, jak katował go ojczym. Chłopiec przeżył horror

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama