Reklama

Reklama

Łodzianie nie wielbłąd, pić muszą? Łódź w rankingu picia "małpek"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński

Łodzianie nie wielbłąd, pić muszą? Łódź w rankingu picia "małpek" - Zdjęcie główne

Spożycie alkoholu, pomimo nowego podatku, nie spadło | foto Tomasz Śliwiński

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Popularna „małpka” została opodatkowana przez Ministerstwo Zdrowia prawie dwa lata temu. Od tego czasu, jak zakładano, sprzedaż małych buteleczek powinna spaść. Czy udało się przekonać Polaków do ograniczenia alkoholu?

Reklama

Ministerstwo Finansów opublikowało dane, w których dowiadujemy się, gdzie sprzedaje się najwięcej i najmniej alkoholu. W zestawieniu mamy miasta z całej Polski, także z Łodzi.  Choć dane te opublikowało MF , cały dochód z podatku od 200 ml buteleczek trafia do Ministerstwa Zdrowia. Przychody są dzielone na dwie części. Jedna trafia do kasy samorządu, a druga do Narodowego Funduszu Zdrowia. W regularnej cenie „małpki” podatek wynosi około 2 zł.

„Małpki” najbardziej uwielbiane przez…

Jeśli spojrzymy na opublikowane statystyki, największymi fanami małych buteleczek okazują się być warszawiacy. Od stycznia do września 2022 r., wpływów z podatku odnotowywano, aż 23,3 mln złotych. To wynik lepszy o prawie 324 procent, w porównaniu z 2021 r. Podobnie wysokimi notami z podatku mogą się pochwalić Wrocław, Poznań, Kraków oraz Łódź.

Inaczej się prezentują dane, w przypadku średniego spożycia „małpek”. Numer jeden należy do stolicy Wielkopolski. Tuż za Poznaniem, największe spożycie jest nad morzem, w Gdańsku. Podium zamyka Warszawa. Na którym miejscu znalazła się Łódź?

Na 10 miast, których znamy dane sprzedażowe 200 ml alkoholu, Łódź znalazła się na samym końcu. Gorzej, a zarazem lepiej jest tylko w Bydgoszczy i Krakowie. Tam, średnie spożycie, odnotowano najmniej.

Średnie spożycie „małpek” 200 ml na mieszkańca, w największych miastach w Polsce, okres styczeń – wrzesień 2022 r.

  1. Poznań 6,82 „małpek” na osobę
  2. Gdańsk 6,74 „małpek” na osobę
  3. Warszawa 6,27 „małpek” na osobę
  4. Wrocław 6,21 „małpek” na osobę
  5. Lublin 6,06 „małpek” na osobę
  6. Białystok 5,78 „małpek” na osobę
  7. Szczecin 5,66 „małpek” na osobę
  8. Łódź 5,17 „małpek” na osobę
  9. Bydgoszcz 4,63 „małpek” na osobę
  10. Kraków 4,49 „małpek” na osobę
Ważnym elementem każdej imprezy jest także nocleg.

Izba wytrzeźwień droższa niż hotel

Na początku lutego 2023 r., minister Adam Niedzielski, podpisał podwyżkę opłat za noc w izbie wytrzeźwień. Przed zmianą taki pobyt kosztował 343, 54 zł. Po 14% podwyżce, wizyta w izbie, kosztować nas będzie 393,01 zł.

- "I tu 'waloryzacja' też przyszła tj. pobyt w Izbie Wytrzeźwień wzrasta z 343 zł w 2022 na 393 zł w 2023

- skomentował na Twitterze Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Podniesienie ceny noclegu na izbie wytrzeźwień, nie sprawia jednak, że trafia tam coraz mniej „imprezowiczów”. Zjawisko to, było szeroko komentowane, także przez specjalistów, którzy wskazują, że to pragnienie wielu firm.

- To jest jeden z nielicznych przypadków, w których krzywa popytu jest bardzo pionowa. Wzrost cen nie powoduje spadku popytu na usługi Izby Wytrzeźwień. Marzenie każdego przedsiębiorcy

- odniósł się na Twitterze dr Tomasz Wyłuda, ekonomista i bankowiec.

Cena za noc na izbie wytrzeźwień, to na szczęście nie jedyna opcja, po każdej dobrej imprezie. Znacznie mniej, za jedną noc, zapłacimy za wynajem pokoju w hotelu czy apartamentu.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy