Reklama

Reklama

Łódzka firma piramidą finansową? Tak twierdzi UOKiK i ostrzega "wprowadzanie w błąd i nierzetelne informacje"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Łódzka firma piramidą finansową? Tak twierdzi UOKiK i ostrzega "wprowadzanie w błąd i nierzetelne informacje" - Zdjęcie główne

Łódzka firma znalazła się pod lupą UOKiK | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania przeciwko łódzkiej firmie i jej prezesowi. Zarzuty zostały postawione także pięciu osobom propagującym program partnerski Selfmaker Smart Solutions, który może opierać się na systemie promocyjnym typu piramida.

Reklama

UOKiK wszczął postępowania przeciwko spółkom Selfmaker Smart Solutions z siedzibą w Dubaju oraz Selfmaker Technology z Łodzi i jej prezesowi. Wątpliwości urzędu budzą m.in. bezpodstawne zapewnienia o generowanych zyskach spółek oraz intensywny marketing w szczególnie wrażliwej grupie konsumentów – środowisku osób niesłyszących.

Mieli inwestować w kryptowaluty i czekać na zyski 

Pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów znalazły się dwie firmy: Selfmaker Technology z Łodzi, tworząca m.in. urządzenia samoobsługowe, takie jak kasy, wpłatomaty, kioski informacyjne czy sprzęt do automatycznej dezynfekcji rąk oraz Selfmaker Smart Solutions z siedzibą w Dubaju (ZEA), odpowiadająca za emisję tokenów o tej samej nazwie. Zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów usłyszał również prezes łódzkiej spółki oraz pięciu przedsiębiorców intensywnie promujących program partnerski związany z pozyskiwaniem inwestorów na tokeny Selfmaker Smart Solutions.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny tłumaczy, że jego wątpliwości wzbudziły tokeny, które są kryptoaktywami – cyfrowymi jednostkami wartości, przypisanymi do konkretnego projektu inwestycyjnego. Spółka z Dubaju będąca emitentem tokenów Selfmaker Smart Solutions deklarowała przeznaczyć środki z ich emisji na nabycie 25 proc. udziałów w spółce z Łodzi i jej rozwój. Z kolei inwestorom – konsumentom obiecywała wypłatę aktywów w związku z wygenerowanym zyskiem. Pierwszą zaplanowano na 2024 r.

Szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że ma zastrzeżenia do twierdzenia, że konsumenci, którzy zainwestują w token Selfmaker Smart Solutions, będą mogli liczyć na udział w zyskach grupy Selfmaker, spółki z siedzibą w Łodzi i spółek powiązanych. W rzeczywistości, jak tłumaczy, podmioty te w żaden sposób nie są zobowiązane wobec posiadaczy tokenów. Ponadto konsumenci nabywający kryptowaluty Selfmaker Smart Solutions byli zapewniani, że inwestują w bezpieczne, mające odzwierciedlenie w rzeczywistych aktywach i uprawniające do określonego świadczenia, tokeny STO (Security Token Offering).

Celem było wzbudzenie zaufania konsumentów, jednak te informacje mogły wprowadzać w błąd. Nie ma prawnych gwarancji w postaci umowy między spółkami z Dubaju i Łodzi o transferze środków lub wypłacaniu dywidend dla udziałowców. Inwestorzy zawierają umowę jedynie ze spółką z Dubaju, co może mieć kluczowe znaczenie przy ewentualnych problemach z dochodzeniem roszczeń.

UOKiK: Grupa docelowa może mieć trudności z weryfikacją informacji 

Intensywny marketing inwestycji, w tokeny Selfmaker Smart Solutions, odbywał się wśród środowiska osób niesłyszących. UOKiK uważa, że to grupa, która z uwagi na swoją niepełnosprawność i bariery komunikacyjne, może być podatna na podejmowanie decyzji o zainwestowaniu środków oraz napotkać trudności z weryfikacją informacji.

Wprowadzanie w błąd i nierzetelne informacje są nieuczciwą praktyką rynkową, szczególnie bulwersujące jest promowanie tego typu ryzykownych produktów inwestycyjnych wśród osób niesłyszących, którzy wymagają szczególnej ochrony przed naruszaniem ich praw .

Urząd zbadał też funkcjonujący w ramach projektu program partnerski za pośrednictwem, którego dokonywana jest dystrybucja tokenów. Zyski w tym programie uzależnione są od wprowadzania innych konsumentów do systemu. Tak działają prawnie zabronione systemy promocyjne typu piramida, których istotą jest obietnica korzyści w zamian za pozyskanie nowych osób do struktury, niezależnie od sprzedaży czy konsumpcji produktów.

Systemy typu piramida są niezwykle szkodliwe, nieuczciwe i nielegalne. Konsumenci są kuszeni wizją wysokich zysków, ale w efekcie tracą zainwestowane pieniądze. Zarabiają natomiast twórcy i propagatorzy piramidy. W naszej ocenie firma Selfmaker mogła oprzeć swój program afiliacyjny na systemie typu piramida, który może wpływać negatywnie na interesy ekonomiczne osób, które do niego przystąpią . 

Firma gotowa na rozmowy. Czeka na oficjalne pismo 

O komentarz poprosiliśmy łódzką spółkę. Selfmaker Technology poinformował nas, że jest zdziwiony zarzutami, ponieważ do tego momentu firma nie otrzymała żadnego oficjalnego dokumentu dotyczącego zarzutów, o których wspomina UOKiK. 

Oczywiście, jeśli takie pismo do nas wpłynie, poddamy je analizie i, zgodnie z naszą zasadą otwartej komunikacji, chętnie udzielimy komentarza w tej sprawie. Jesteśmy otwarci na podjęcie rozmów z każdym urzędem i organem państwa. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy