Reklama

Reklama

Łódzkie. Awaria Elektrownia Bełchatów. Czemu doszło do ogromnej awarii? Kto zawinił?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódzkie. Awaria Elektrownia Bełchatów. Czemu doszło do ogromnej awarii? Kto zawinił? - Zdjęcie główne

Łódzkie. Awaria Elektrownia Bełchatów (zdjęcie ilustracyjne / fot. Canva)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Awaria Elektrownia Bełchatów. Poniedziałkowa (17 maja) awaria w Elektrowni Bełchatów została zażegnana, a elektrownia odzyskała pełnię mocy wytwórczych. „Polskie Sieci Elektroenergetyczne przyznają, że prawdopodobną przyczyną awarii było… zwarcie” - donosi portal Dzień Dobry Bełchatów. Sprawa nadal jest wyjaśniana.

Reklama

Awaria w Elektrowni Bełchatów. Awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych!

Od późnych godzin popołudniowych w poniedziałek 17 maja elektrownia zmagała się bardzo poważnym problemem. W wyniku awarii cała „stara część” przestała działać. Jedynym pracującym blokiem była tzw. „14-stka”.

!reklama!

Koncern PGE GiEK oficjalnie poinformował, że wyłącznie większości bloków było spowodowane zadziałaniem zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych. W rezultacie nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów, o łącznej mocy około 3900 MW

Przez całą noc w Elektrowni Bełchatów pracowano nad usunięciem największej w historii awarii bloków energetycznych. Ostatecznie we wtorek 18 maja udało się uruchomić wszystkie bloki energetyczne. 

czytaj także: Awaria Elektrownia Bełchatów. Poważna awaria! Stanęło 10 bloków Elektrowni Bełchatów. Szeroki strumień prądu zza granicy

Awaria Elektrownia Bełchatów. Jak doszło do ogromnej awarii? Kto zawinił?

Wszyscy zadają sobie jednak pytanie, jak mogło dojść do tak poważnej awarii i wyłączenia większości bloków największej elektrowni konwencjonalnej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. 

Z pewnością odpowiedzi na to pytania szukają też w samym PGE, jak i Polskich Sieciach Elektroenergetycznych. Spółka wyjaśnia, że do wyłączenia bloków doszło na skutek zadziałania zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu.

„Na skutek awarii i wyłączenia bloków utracono 3640 MW mocy. Jak podaje PSE, system został zbilansowany m.in. poprzez uruchomienie generacji w elektrowniach szczytowo-pompowych, aktywacji rezerwy cieplnej w pracujących elektrowniach oraz import energii z Czech, Słowacji i Niemiec” - czytamy na https://ddbelchatow.pl.

Z danych PSE wynika, że import energii z zagranicy wzrósł bardzo wyraźnie. Wartość ta oscylowała nawet w granicach 250% standardowego poboru.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy