Reklama

Reklama

Łódzkie szkoły tracą w czasach pandemii. Ile Miasto musi dokładać na edukację?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Łódzkie szkoły tracą w czasach pandemii. Ile Miasto musi dokładać na edukację? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 13 mln złotych - tyle według danych Urzędu Miasta Łodzi wynoszą straty szkół w Łodzi wynikające z walki z koronawirusem. Jest też i druga strona medalu.

Reklama

Prezydent Hanna Zdanowska przedstawiła niedawno plany budżetu Łodzi na rok 2021. Jednocześnie opublikowała specjalne oświadczenie, w którym tłumaczyła w jak trudnym położeniu znalazła się Łódź ze względu na pandemię wirusa.

!reklama!

- To jest najtrudniejszy budżet w historii naszego miasta. Epidemia COVID 19 zmasakrowała budżety samorządów. Pozbawieni pomocy ze strony rządu musimy ciąć inwestycje i oszczędzać na wydatkach bieżących. Co gorsze, rząd nie jest w stanie przedstawić nam żadnych wiarygodnych informacji na temat przyszłorocznych dochodów, więc najgorsze być może jeszcze przed nami. Nikt nie wie ile potrwa epidemia i jakie będą jej ostateczne skutki – mówiła w oświadczeniu Hanna Zdanowska. 

Prezydent przedstawiła projekt budżetu Łodzi na 2021 r, zakładający wydatki w wysokości – 5 493 100 000 zł.

Polecamy: Koronawirus zmasakrował budżet miasta. Łódź zadłuży się na kolejne setki milionów [WIDEO]
Blisko 1,3 mld złotych pochłonie oświata w Łodzi. To 23,5 proc. wszystkich wydatków. Czy łódzką oświatę czekają cięcia związane z pandemią koronawirusa? 

Jak wynika z tegorocznych danych za trzy kwartały, „dzięki pandemii” udało się zaoszczędzić 7 mln złotych, a oszczędności dotyczyły głównie wydatków na wywóz śmieci, energię, odprowadzanie ścieków. Szkoły przez większość czasu były wtedy zamknięte, więc rachunki znacznie zmalały.

Do tego doszły znacznie mniejsze wydatki m.in. na letnie półkolonie, wyjazdy dla uczniów w trudnej sytuacji rodzinnej i dowóz niepełnosprawnych dzieci do szkół.

Oszczędności są, ale pandemia koronawirusa wiązała się również z dużymi wydatkami. Dzieci przez pewien czas uczyły się przecież stacjonarnie, a samorządy miały zagwarantować im bezpieczeństwo, które kosztowało przeszło 13 mln zł.

- To głównie wydatki na covidowe zabezpieczenie szkół, czyli płyny dezynfekcyjne do rąk, do powierzchni, dozowniki na płyny, maseczki, przyłbice, które potrzebne były np. na egzaminy maturalne czy ósmoklasisty - wylicza na łamach „Gazety Wyborczej” Monika Pawlak z UMŁ.

Jak już pisaliśmy, wydatki na oświatę w 2021 roku mają wynieść prawie 1,3 mld złotych, a konkretnie 1 mld 288 mln. W 2020 było podobnie - 1 mld 236 mln. Wygląda więc na to, że mimo trudnych czasów, magistrat nie planuje oszczędzać na edukacji w Łodzi.

źródło: Gazeta Wyborcza

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy