Reklama

Reklama

Kontrowersyjna akcja łódzkiego zoo. Motywuje czy szkodzi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: mat. prasowe

Kontrowersyjna akcja łódzkiego zoo. Motywuje czy szkodzi? - Zdjęcie główne

Wstęp do łódzkiego Orientarium za 1 zł / 2 zł | foto mat. prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Akcja łódzkiego zoo budzi emocje. Władze Orientarium postanowiły zapewnić swego rodzaju korepetycje uczniom, którzy nie zdali z biologii lub na świadectwie mają z niej dwójkę. Zdaniem nauczycieli tego typu działania mogą deprymować osoby, które uzyskały świetne wyniki w nauce. Przedsięwzięcie podzieliło internautów.

Reklama

Wstęp do łódzkiego Orientarium za 1 zł / 2 zł

O akcji łódzkiego zoo zrobiło się bardzo głośno. Szczególnie na Facebooku. 22 czerwca na fanpage’u ogrodu zoologicznego pojawiły się dwa posty, które wzbudziły zainteresowanie wielu łodzian. Wpisy te przedstawiają grafiki opatrzone hasłami: „Pała z biologii? Orientarium za zeta!” oraz „Dwója z biologii? Orientarium za dwójkę!”. 

Posty przykuwają uwagę. W oczy rzuca się także literówka powtarzana w słowach "BARDZO DORBY". A co z oceną mierną? Jeżeli autor miał na myśli dwójkę, to ona już od ponad 20 lat jest „dopuszczająca”. 

Redakcja TuŁódź otrzymała oficjalny komunikat prasowy z opisem tej akcji.

- Orientarium Zoo Łódź poleca się jako inspiracja do nauki! Od piątku do niedzieli (24-26 czerwca) wszyscy uczniowie, którym powinęła się noga w tym roku szkolnym i mają ocenę niedostateczną z biologii, za bilet zapłacą tylko złotówkę! – czytam w przysłanej informacji. 

Dowiaduję się również, że misją ogrodów zoologicznych jest nie tylko ochrona ginących gatunków i wspieranie puli genetycznej dzikich zwierząt, ale również edukacja. Łódzkie zoo chce zachęcić i zainspirować młodzież do nauki. A ma do tego doskonałe warunki.

- W naszym ogrodzie zwiedzający mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat poszczególnych gatunków zwierząt w sposób bardzo przystępny. Stawiamy na naukę poprzez zabawę, dlatego wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy w tym roku szkolnym nie zapałali miłością do biologii, zapraszamy do nas – podkreśla Paulina Klimas-Stasiak, rzeczniczka prasowa Orientarium Zoo Łódź.

Akcja potrwa od piątku do niedzieli w dniach 24-26 czerwca. Wszyscy uczniowie, którzy pochwalą się w kasie swoim świadectwem z jedynką bądź dwójką z biologii, zapłacą za bilet do Orientarium odpowiednio złotówkę albo 2 złote.

 – Liczymy na to, że młodzież zainspiruje się u nas i chętniej będzie poszerzać swoją wiedzę z zakresu biologii – dodaje rzeczniczka.

Orientarium za złotówkę? Łodzianie w tej sprawie są podzieleni 

Wróćmy jednak na chwilę do postów, o których wspominałem już wcześniej. Pod nimi pojawiło się wiele komentarzy. Niektórzy mają bardzo dobrą opinię na temat tej akcji. 

- Ekstra!!! 💪💪💪 Pierwszym krokiem, żeby się czegoś nauczyć, to się tym zainteresować, zaciekawić, polubić 🥰

- Fajny pomysł 🙂 Taki inny 🙂

- Świetny pomysł, douczą się czegoś 😉

Pojawiają się także krytyczne głosy. 

- To nie jest dobra akcja marketingowa, ZOO Łódź, tym razem robicie to źle 😔

- Żałosna idea, wycofajcie się z tego.

Są również tacy, którzy sądzą, że ta promocja jest niewychowawcza, niesprawiedliwa, a także demotywująca.

- Brawo!!! Znów nagradzani ci, co nie pracują... Może 200+ za każdą dwóję na świadectwie przez cały rok?!

- Niezbyt wychowawcze podejście. Może lepiej zorganizować dla grup szkolnych lekcje biologii z przewodnikiem, niż nagradzać za słabe oceny?

- Właśnie pokazaliście środkowy palec wszystkim dzieciom, które cały rok rzetelnie pracowały i systematycznie się uczyły, co przełożyło się na 5 i 6 na świadectwach...

- Co za motywacja do nauki, masakra.

Komentarzy zamieszczono o wiele więcej. Reakcji oraz udostępnień również jest dużo.

"Nagrody powinny motywować do właściwych zachowań"

O wypowiedź na temat tej akcji poprosiłem także łódzkie Kuratorium Oświaty. 

- Nie rozumiem, dlaczego zoo prowadzi promocję w dół, a nie w górę, i nagradza niskie oceny. Uczciwie byłoby promować oceny celujące lub bardzo dobre i zaproponować takim uczniom wstęp bezpłatny lub za 1 zł – informuje Anna Skopińska, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Łodzi.

A co mają w tej kwestii do powiedzenia nauczyciele? 

- Wyjście do zoo to przyjemna atrakcja, którą można potraktować jako nagrodę. A ja uważam, że należy nagradzać osiągnięcia i dobre wyniki w nauce. Z drugiej zaś strony wizyta w Orientarium może rozbudzić nowe zainteresowania u osób, które do tej pory nie przepadały za biologią i otrzymały niską ocenę na koniec roku szkolnego. Tylko że ta akcja może też budzić niezadowolenie u tych, którzy systematycznie pracowali przez cały rok i otrzymali dobry stopień - mówi Tomasz Albrecht, nauczyciel jednej ze szkół w Łodzi, który swego czasu przez kilka lat pracował jako opiekun w świetlicy dla dzieci.

Nauczyciel podzielił się również swoją historią. 

- Przypomina mi się sytuacja, gdy parę lat temu kierownik kolonii, na które jeździłem jako wychowawca, stwierdził, że mamy nadprogramowe nagrody do rozdania. Przyszedł mu wtedy do głowy pewien pomysł. Wymyślił, że te upominki otrzymają dzieci, które najbardziej rozrabiały. A to nie do końca jest dobre. Nagrody powinny motywować do właściwych zachowań. Akcja w Orientarium przypomina tę sytuację, chociaż ma także walory edukacyjne – dodaje Tomasz Albrecht.

Jako że komentarzy związanych z demotywacją młodych osób było w Internecie dość sporo, poprosiłem rzecznika prasowego zoo o wypowiedź w tej kwestii. W zwrotnym mejlu otrzymałem fragment treści bliźniaczo podobnej do tej, którą przysłano redakcji we wcześniejszym, opisanym już powyżej komunikacie. 

Dzień Prymusa na "Fali"

Pokuszę się na koniec o swoją własną opinię. Osobiście dostrzegam zalety tej akcji. I mam nadzieję, że dzięki niej uczniowie z gorszymi wynikami rzeczywiście wiele zyskają. Szkoda jednak, że zawsze miałem z biologii same piątki. Może, jeżeli bym nie przykładał się aż tak do nauki, to – gdybym oczywiście jeszcze chodził do szkoły – mógłbym wejść do Orientarium za dwa złote?

A tak to muszę wysupłać z portfela siedemdziesiątkę. Ale spokojnie, zamierzam niedługo wreszcie wyrobić Kartę Łodzianina, więc na wstęp do zoo wydam tylko 40 złotych. Te same ceny obowiązują tegorocznych szóstkowiczów.

Co jednak jest bardzo ciekawe, w piątek 24 czerwca, z okazji Dnia Prymusa, najlepsi uczniowie podstawówek i szkół średnich będą mogli zakupić w promocyjnej cenie bilet wstępu do aquaparku "Fala". Jedna godzina za złotówkę, a dwie za dwa złote. Nagrodzeni zostaną posiadacze świadectw z czerwonym paskiem lub nagród rzeczowych (w przypadku klas 1-3 szkół podstawowych). Takie osoby będą musiały okazać 24 czerwca przy kasie ważną legitymację szkolną oraz dowody na bycie najlepszym.      

Podzielcie się swoimi refleksjami na temat akcji łódzkiego zoo. Chętnie zapoznam się ze wszystkimi komentarzami. 😊

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy