reklama
reklama

Miasto dostępne. Gdzie w Łodzi bawią się dzieci z niepełnosprawnościami?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Miasto dostępne. Gdzie w Łodzi bawią się dzieci z niepełnosprawnościami?  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźDziś, 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Warto w tym dniu pochylić się szczególnie nad problemami dzieci z tego typu ograniczeniami. Jednymi z nich są bariery architektoniczne i infrastrukturalne. Czy Łódź zapewnia swoim najmłodszym, niepełnosprawnym mieszkańcom warunki do bezpiecznej zabawy w przestrzeni miejskiej? 
reklama

Gdzie oni są?

W społecznej świadomości osoby niepełnosprawne sytuują się gdzieś pomiędzy bezdomnymi a ubogimi, bliżej osób starszych i chorych. Nie poświęca się im należytej uwagi. Są niewidoczni. Ich potrzeby nieczęsto znajdują drogę na scenę publicznej debaty. Podczas ostatniej kampanii wyborczej kwestia systemowej pomocy osobom z niepełnosprawnościami praktycznie nie była obecna w dyskusji kandydatów. Wybory za nami, natomiast życie toczy się dalej. Podczas gdy zdrowi nadal dyskutują o swoich sprawach, niepełnosprawni starają się funkcjonować w często nieprzystosowanej do ich potrzeb przestrzeni.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych co roku jest obchodzony 3 grudnia. Na ten jeden dzień niepełnosprawni wychodzą trochę z cienia. Nieliczni przez chwilę przyglądają się im z uwagą. Potem wracają na swoje miejsce. Wszyscy wiemy, że nie tak powinno być. A jednak...

reklama

Warto więc w tym jednym dniu przyjrzeć się bliżej problemom z dostępnością infrastruktury w przestrzeni miejskiej dla osób niepełnosprawnych, a szczególnie dzieci z takimi problemami.

Niepełnosprawne dzieci w Łodzi

Problem dostępności przestrzeni miejskiej dla osób niepełnosprawnych jest znany od dłuższego czasu, choć wciąż jeszcze niedostateczne przekuwany w realne działania niwelujące architektoniczne bariery. O potrzebie spędzania wolnego czasu przez dzieci z niepełnosprawnościami także mówi się mało. Mimo to, ich obecność wcale nie jest mniej rzeczywista. Jak i gdzie zapewnić takim dzieciom możliwość zabawy z rówieśnikami? Czy miasta w Polsce posiadają rozwiązania przeznaczone tylko dla nich?

Dzięki odpowiedzi na interpelację radnych z listopada tego roku możemy poznać w Łodzi miejsca, gdzie dzieci z niepełnosprawnościami mogą bawić się bezpiecznie, korzystając z przystosowanych do ich potrzeb urządzeń zabawowych.

reklama

Radne Rady Miejskiej w Łodzi, Justyna Chojnacka-Duraj oraz Katarzyna Wachowska zapytały prezydent Hannę Zdanowską o wyposażenie miejskich placów zabaw w urządzenia zabawowe dla dzieci z niepełnosprawnościami. Ile jest takich miejsc w Łodzi? Czy miasto zamierza w przyszłym roku doposażyć place zabaw w takie urządzenia?

Okazuje się, że na terenie miasta jest kilkanaście miejsc, gdzie dzieci z niepełnosprawnościami mogą bezpiecznie korzystać z zainstalowanych tam urządzeń. Zgodnie z informacjami zawartymi w odpowiedzi na interpelację w Łodzi znajduje się:

  • Dwanaście huśtawek typu bocianie gniazdo, po jednej w następujących lokalizacjach: na Zieleńcu przy ul. Łososiowej, na Zieleńcu przy ul. Junackiej, w Parku Źródliska I, w Parku Podolskim, w Parku im. Reymonta, w Parku im. Piłsudskiego, na Placu Piastowskim, w Parku Armii Łódź, w Parku im. Staszica, w Parku na Smulsku, w Parku Osiedlowym nad Nerem, w Parku im. Jana Gibusa
  • Jeden bujak podwójny integracyjny na Zieleńcu przy Akademii Sztuk Pięknych
  • Dwie piaskownice: w Parku im. Staszica oraz w Parku Źródliska I
Wszystkie te tereny są administrowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

reklama

Dodatkowo, na terenach zarządzanych przez Wydział Gospodarki Komunalnej znajdują się następujące urządzenia:

  • Szesnaście huśtawek typu bocianie gniazdo, po jednej na placu zabaw znajdującym się przy ulicy: Inowrocławskiej, Rojnej/Banachiewicza, Piasecznej, Zielnej, Zbożowej 4a, Społecznej/Ogniskowej, Przedniej/Sczanieckiej, Zwrotnikowej, Podhalańskiej, Górnej 6, Struga/Lipowej, Bratysławskiej-Pętla, Gimnastycznej, Dębowskiego, Nurta Kaszyńskiego, Skautów Łódzkich
  • Dwie piaskownice integracyjne na placach zabaw przy ul. Inowrocławskiej i ul. Kusocińskiego
  • Jeden zestaw integracyjny oraz stolik betonowy integracyjny na placu zabaw przy ul. Kurczaki/Konopnickiej
  • Jeden zestaw z huśtawką integracyjną na placu zabaw przy ul. Cieszkowskiego
  • Jeden stolik do gry w warcaby - szachy z trzema siedziskami z oparciami na placu zabaw przy ul. Zwrotnikowej
  • Stół do zabawy z piaskiem na placu zabaw przy ul. Struga/Lipowej
  • Dwa rowery rekreacyjno-rehabilitacyjne na placu zabaw przy ul. Tamka 18
Miasto zapowiada także rozbudowę dwóch placów zabaw o urządzenia przeznaczone dla dzieci z niepełnosprawnościami. Będą to: Zieleniec przy Lutomierskiej/Drewnowskiej oraz plac zabaw przy ul. Kutrzeby 7/9. Pierwsza lokalizacja będzie doposażona w huśtawkę typu bocianie gniazdo, zestaw integracyjny z podjazdem oraz karuzelę integracyjną. Z kolei plac zabaw przy Kutrzeby będzie rozbudowany i wyposażony w odpowiednie rozwiązania dla dzieci z niepełnosprawnościami.

reklama

Oczywiście w tekście mowa tylko o terenach zarządzanych przez miasto. Nie wszystkie one posiadają rozwiązania odpowiednie dla niepełnosprawnych dzieci np. Na terenach administrowanych przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych nie ma urządzeń zabawowych przystosowanych do potrzeb tych osób.

Warto zwracać uwagę na potrzeby tych, którzy oczekują naszej pomocy i uwagi. Miejmy nadzieję, że w Łodzi będzie przybywać miejsc, gdzie niepełnosprawne dzieci będą mogły w pełni korzystać z tego, co jest udziałem ich zdrowych kolegów.

Źródło: BIP UMŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama