TO NAJBARDZIEJ ŁÓDZKA GRA PLANSZOWA
W piątkowy wieczór w Pałacu Poznańskiego będzie można zagrać w przeróżne planszówki związane z naszym miastem i wziąć udział w quizie wiedzy o Łodzi, a także zapoznać się z najbardziej łódzką grą, jaka dotychczas powstała. Wieczór gier stanowić będzie podsumowanie projektu „Lodzermenscha przemysłowy język postępu”.Zadaniem projektu o powyższym tytule było ocalenie od zapomnienia zanikającego słownictwa związanego z przemysłową historią Łodzi oraz przybliżenie go młodszym mieszkańcom, którzy choćby ze względu na swój wiek, mogli nigdy nie mieć okazji się z nim spotkać.
Zachowanie dziedzictwa językowego pozwala zrozumieć historię miasta utrwaloną w dawnej literaturze, która właśnie w związku ze zmieniającym się słownictwem i wyparciem wielu terminów, może być już trudna w odbiorze. W 2019 roku mija 120. rocznica wydania „Ziemi obiecanej” Władysława Stanisława Reymonta, zatem niezwykle istotnym zadaniem jest, aby to ważne dla Łodzi dzieło było zrozumiałe również dla współczesnego odbiorcy.
Cele projektu zostały osiągnięte, a można się o tym przekonać podczas wieczoru podsumowującego trzy miesiące warsztatów, prelekcji, oprowadzań, zabaw i gier.
Niewątpliwie spektakularnym efektem realizacji całego projektu jest gra planszowa o tym samym tytule, która przenosi uczestników w realia XIX-wiecznej Łodzi i pozwala wcielić się w rolę początkującego przedsiębiorcy.
- Zachowanie i popularyzacja łódzkiego dziedzictwa językowego to zadnie, którego Muzeum podjęło się z ogromnym entuzjazmem. Gra planszowa to trwały efekt naszych działań, który nie zniknie – będzie nam towarzyszył długie lata, bawiąc i ucząc – mówi Dyrektor Barbara Kurowska.
Paulina Długosz, kierownik Działu Edukacji opowiada o tym jak powstawała gra:
- W tworzeniu gry pomagali nam łódzcy historycy, językoznawcy, a także sami uczestnicy projektu, bowiem pomysły na niektóre karty czy towarzyszące im rymowanki pochodziły od dzieci biorących udział w letnich warsztatach. Ponadto na kartach można zobaczyć fantastyczne ilustracje wzorowane na historycznych fotografiach i obiektach, wykonane przez znanego grafika – Tomasza Tomaszewskiego.
A zasady gry?
- Rozgrywka nie jest skomplikowana, to gra dla całej rodziny. Nie jest też banalna, osoby dorosłe wcale się nią nie znudzą – zapewnia Paulina Długosz.
Gra „Lodzermenscha przemysłowy język postępu” powstała tylko w stu egzemplarzach i nie da się jej nigdzie kupić. Będzie można ją za to wygrać i to już w najbliższy piątek – zwycięzcy quizu wiedzy o Łodzi wrócą do domu z własnym egzemplarzem.
Wieczór łódzkich planszówek i karcianek jest również okazją do zapoznania się z innymi grami osadzonymi w realiach Łodzi.
04 października (piątek), godz. 18:00
Wieczór łódzkich planszówek i karcianek
Prowadzenie: Antonina Pawłowska, Laura Rybczyńska
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl
Źródło: Muzeum Miasta Łodzi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.