Reklama

Reklama

Na tych stanowiskach w PKP niedługo będą poważne braki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na tych stanowiskach w PKP niedługo będą poważne braki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Coraz większym problemem na kolei okazuje się luka pokoleniowa w grupie maszynistów, wśród których większość ma ukończone 55 lat. Jak wynika z szacunków resortu infrastruktury, z każdym kolejnym rokiem zapotrzebowanie na kierujących pociągami będzie rosło o 1,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Reklama

Dane Urzędu Transportu Kolejowego na koniec II kwartału tego roku pokazują, że ponad 18 tys. osób miało uprawnienia do prowadzenia pojazdu kolejowego. „Nasz Dziennik” ustalił, że aż 16,7 tys. zatrudnionych jako maszyniści posiadają licencję i ważne badania.

Jak się jednak okazuje, "najliczniejszą grupę stanowią maszyniści, którzy mają ukończone 55 lat - 4 401 osób, co stanowi 26,21 proc. całej grupy zawodowej. Maszyniści w przedziale wiekowym 50-55 lat to grupa 2 575 osób, co stanowi 15,34 proc. wszystkich maszynistów" – czytamy w „ND”.

Analizy rynku kolejowego, także w kontekście zasobów ludzkich, prowadzi resort infrastruktury. Ministerstwo prognozuje, że w ciągu najbliższych lat powinien nastąpić wzrost pracy na kolei. "Z analiz rynku wynika, że w najbliższych latach nastąpi wzrost pracy przewozowej w transporcie kolejowym o 10-15 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że prawie 3 tys. osób prowadzących pojazdy kolejowe miało co najmniej 60 lat, zapotrzebowanie na maszynistów w każdym kolejnym roku będzie wzrastać o 1,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego" – twierdzi rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.

Źródło: Nasz Dziennik / Bankier.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy