Sezon grzybowy w pełni, tymczasem Lasy Państwowe ostrzegają przed pasożytami atakującymi leśne zwierzęta, ale również ludzi. Strzyżaki (strzyżak sarni, strzyżak jelenica) nazywane są też latającymi kleszczami, łowikami i wszami jelenimi. Pasożytują głównie na jeleniach, sarnach i łosiach, odżywiając się ich krwią. Niestety, na ukąszenia tych owadów są narażeni także ludzie.
Latające kleszcze?
Wyglądem przypominają kleszcze, ale skrzydła pozwalają im latać. Nie są pajęczakami, należą do gatunku owadów. Osiągają długość ciała do 6 mm, są brunatnej barwy. Po znalezieniu żywiciela, odrzucają skrzydła i wtedy łatwo je pomylić z kleszczami. Występują w lasach na terenie całego kraju, przemieszczają się chmarami w powietrzu.Ugryzienia latających kleszczy na początku są niezauważalne, ale mogą się okazać dotkliwe i powodować reakcje alergiczne. Po ukąszeniu przez strzyżaka, na ludzkiej skórze powstaje swędząca grudka, która może się utrzymywać od 3 tygodni do nawet 1 roku. Gdy dojdzie do wtórnej reakcji alergicznej, wówczas występuje silny świąd i rumień na skórze, który może nie ustępować przez kilka miesięcy.
Groźne dla alergików
Spotkania ze strzyżakami powinni unikać szczególnie alergicy, a to ze względu na możliwość wystąpienia silnej reakcji uczuleniowej. Strzyżaki przenoszą bakterię Bartonella schoenbuchensis (powoduje uciążliwe zmiany skórne). Prawdopodobnie owady te mogą przenosić boreliozę i anaplazmozę.Wybierając się w tereny zalesione najlepiej ubierać jasne odzienie, bowiem strzyżaki chętnie wybierają ciemne kolory, zbliżone barwowo do umaszczenia zwierząt.
Źródło: Fb Lasy Państwowe / Polsat News / Wikipedia.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.