O sposobach pomocy podczas konferencji prasowej mówili Sylwia Dębicka z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi, Marta Olesińska ze Schroniska dla zwierząt przy ul. Marmurowej, Patryk Polit z Animal Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi i Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta Łodzi.
W celu pomocy wolnożyjącym zwierzętom miasto postawiło 80 domków dla kotów. Znajdują się one w różnych częściach Łodzi, takich jak wspólnoty mieszkaniowe i prywatne czy tereny miejskie. Zbudowane są z drewna impregnowanego, dlatego można je także łatwo podnieść i posprzątać. Koszt takiego schronienia wynosi 300 zł. Zakupiono także 1200 kilogramów karmy, która w tym roku będzie wydawana od 2 grudnia do 30 kwietnia. Aby ją zdobyć należy być społecznym opiekunem kotów na podstawie odpowiedniego identyfikatora lub dokumentu.
Jak zostać społecznym opiekunem kotów?
- Wystarczy zgłosić się do naszego wydziału, posiadając większą (...) ilość kotków, którymi się państwo zajmują i otrzymają indentyfikator imienny. Można pobierać karmę dla tych kotków w okresie zimowym, można sterylizować i kastrować koty w ramach takiego programu - informuje Sylwia Dębicka z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi.
Obecnie na terenie naszego miasta działa łącznie 523 społecznych opiekunów kotów z takim zezwoleniem.
Co zrobić w sytuacji, gdy znajdziemy kota?
Koty są z natury zwierzętami wolnożyjącymi, dlatego powinno się zostawiać je same, gdyż potrafią poradzić sobie bez ingerencji człowieka. Sytuacja wygląda inaczej w okresie jesienno-zimowym, który jest wyjątkowo ciężki dla takich kotów.
- Pomagać możemy w różnoraki sposób, dokarmiając je (...) róbmy to w sposób odpowiedzialny, mając świadomość tego, że te koty pozostaną tam również po zakończeniu okresu zimowego, dlatego starajmy się znaleźć miejsca, w których te koty - bytując również latem nie będą przeszkadzały mieszkańcom i innym użytkownikom danego terenu - mówi Patryk Polit z Animal Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi.
Na podstawie tej wypowiedzi, a także oficjalnej broszury informacyjnej Urzędu Miasta Łodzi wynika, że koty wolnożyjące mogą być dokarmiane przez każdego. Artykuł 6. Ustawy o ochronie zwierząt uniemożliwia jednocześnie zakaz karmienia, który traktowany jest jako znęcanie się nad zwierzętami. Należy jednak pamiętać, że otrzymanie karmy od miasta wiąże się ze statusem "społecznego opiekuna kotów".
- Możemy również pomagać oczywiście chociażby podejmując się roli społecznego opiekuna kotów. Jest to funkcja, którą można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa - zachęca Patryk Polit z Animal Patrolu.
Samotne koty nadal czekają w schronisku
Podczas konferencji zwrócono uwagę także na koty, które schronienie posiadają, ale chętnie znajdą nowy dom. W schronisku przy ul. Marmurowej mieszka około 50 kotów. Są to kotki i koty o różnym umaszczeniu oraz zróżnicowanym charakterze.
- Czekamy w schronisku na osoby, które zechcą podarować im nowy dom, zapraszamy do schroniska w dniach i godzinach adopcji, mamy naprawdę ogromny wybór. Kocie istnienia czekają na tę jedyną szansę, wyjątkową, żeby zamienić schronisko na dom - informuje Marta Olesińska ze Schroniska dla zwierząt przy ul. Marmurowej.
W pomoc kotom wolnożyjącym może zaangażować się każdy. Więcej informacji na temat form pomocy można uzyskać dzwoniąc do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi pod numery telefonów: 42 638 47 11 lub 42 638 47 14.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.