Reklama

Reklama

Ogromne podwyżki dla polityków! A podobno gospodarka tonie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ogromne podwyżki dla polityków! A podobno gospodarka tonie - Zdjęcie główne

Kryzys? Jaki kryzys? Wielkie podwyżki dla polityków stały się faktem Wiadomości Łódzkie Łódź TuŁódź fot. Kancelaria Sejmu : Łukasz Błasikiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Sejm przyjął zmiany w prawie podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie.

Reklama

Posłowie, senatorowie, członkowie rządu, premier i prezydent będą zarabiać znacznie więcej niż dotychczas - wynika z projektu PiS - popartego przez większość klubów parlamentarnych. Pensję dostawałaby też Pierwsza Dama. Zarobki posłów mają wzrosnąć z 8 tys. zł do ok. 12,6 tys. zł brutto.

!reklama!

Po zmianach pensje najważniejszych osób w państwie mają kształtować się w następujący sposób:  Prezydent 25 981 zł
Premier - 21 984 zł
Ministrowie z Kancelarii Premiera - 17 987 zł
Pierwsza Dama - ok. 18 000 zł

Jak podaje polsatnews.pl, posłowie mają zarabiać ok. 12 600 zł brutto (obecnie otrzymują 8 tys. zł). Wyższa byłaby też dieta poselska – wzrosłaby z ok 2,5 tys. zł do ok. 4250 zł. Oznacza to łączną podwyżkę miesięcznego uposażenia i diety poselskiej o ok. 4,5 tys. netto.

Jak widać podwyżka jest spora, ale dla polityków to nie problem. Nawet mimo kłopotów spowodowanych pandemią koronawirusa. Tym bardziej, że za podniesieniem wynagrodzeń była zdecydowana większość posłów. 

Za przyjęciem nowelizacji obejmującej podwyżki głosowało 386 posłów. Przeciw było 33, a 15 wstrzymało się od głosu. Szczegółowe wyniki głosowania, pokazujące, jak zachowali się konkretni posłowie, są już dostępne na stronach Sejmu

226 posłów Prawa i Sprawiedliwości było za jej przyjęciem, dwóch wstrzymało się od głosu, a siedmioro w ogóle nie wzięło udziału w tym głosowaniu. 

Za nowelizacją zagłosowała również większość klubu Koalicji Obywatelskiej. Poparło ją 100 posłów (m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Marcin Kierwiński, Sławomir Nitras i Barbara Nowacka). Przeciw było tylko 9 reprezentantów KO, a od głosu wstrzymało się 12 posłów. 

Za nowelizacją opowiedziała się również zdecydowana większość Lewicy oraz klubu PSL-Koalicji Polskiej. 

Są zatem tematy, które potrafią połączyć nawet najbardziej zwaśnione ugrupowania na polskiej scenie politycznej.

Przeciwko projektowi zgodnie zagłosowała Konfederacja.

źródło: polsatnews.pl / money.pl / PAP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy