Bieg na orientację w Parku Julianowskim w Łodzi
Czym jest bieg na orientację? To dyscyplina sportu, w której zawodnik odnajduje, mając do dyspozycji mapę i kompas, punkty kontrolne ustawione w terenie. Swoją obecność na punktach potwierdza przy pomocy specjalnych kasowników na karcie startowej bądź za pomocą "chipa" - elektronicznego systemu.Kolejność "zaliczania" punktów kontrolnych jest obowiązkowa, natomiast wybór drogi pomiędzy nimi - to sprawa zawodnika, a zarazem istota biegu na orientację.
Jak podkreślają organizatorzy, tu nie wystarczy dobrze biegać, przede wszystkim trzeba czytać mapę i orientować ją w terenie.
W styczniu zawodnicy biegali po stadionie Króla. W lutym organizatorzy postawili na tereny miejskie na Zarzewie.
W marcu z kolei bieg pościgowy zorganizowano w Parku Julianowskim. Łodzianie rywalizowali w kategoriach: początkujący, profesjonaliści, zuchwali. Była też kategoria rodzinna. Zgłosiło się w sumie ponad 100 osób.
- Fakt, że zawody zaczynają się po zmroku, małe oświetlenie terenu przez lampy parkowe lub uliczne, bieg a do tego kontrola trasy i czytanie mapy powoduje, że nie każdy jest chętny do podjęcia takiego wyzwania - mówi Beata Winczewska, kierownik zawodów.
W marcowym biegu wzięli udział zarówno profesjonaliści, jak i nowi uczestnicy. Licznie obsadzona była także kategoria rodzinna. Nie było łatwo, bo skalę trudności podnosiły warunki atmosferyczne i warstwa śniegu, z którą na parkowych alejkach zmagali się wszyscy zawodnicy.
- Bieg pościgowy to specyficzny start, gdyż z 5 miejsca w klasyfikacji generalnej można wskoczyć na pierwsze i wygrać cały cykl, więc często obserwujemy walkę ramię w ramię, co nie często zdarza się przy innych biegach, za względu na ich formę - mówi Beata Winczewska. - Pierwsze trzy zawody z cyklu to klasyczne rozgrywanie biegu na orientację, gdzie każdy zawodnik startuje w przydzielonej do niego minucie. Bieg pościgowy to suma strat z tychże biegów, czyli jeśli zawodnik B w każdym biegu tracił 10 sekund do zwycięzcy każdego biegu, zawodnika A, to w biegu pościgowym zawodnik B startował 30 sekund za zawodnikiem A. Dlatego też bieg pościgowy dostarcza największych emocji, bo jeden błąd może zniwelować przewagę wypracowaną na poprzednich biegach - wyjaśnia kierownik zawodów.
I tak w kategoriach początkującej triumfowały Kinga Saganowska i Julian Jonas, natomiast na najwyższym stopniu podium w kategorii zuchwali stanęli Hania Nowak i Mateusz Grzymkiewicz. Natomiast najlepszymi profesjonalistami okazali się Kaja Młynarczyk i Piotr Paszyński.
Kolejne edycje Łódź Park Tour już niedługo, dlatego wszystkich chętnych organizatorzy zapraszają do śledzenia ich strony lodzparktour.pl lub profilu na Facebooku.
- Następna edycja odbędzie się na zupełnie nowych mapach i terenach, po których nigdy nie biegaliśmy, więc tym bardziej zapraszamy wszystkich, bez względu na stopień wtajemniczenia w tajniki orientacji sportowej - dodaje Winczewska.
Zapraszamy do oglądania naszej fotorelacji z tego wydarzenia.
CZYTAJ TAKŻE: Bieg na orientację Łódź Park Tour. Zawodnicy mieli niezłą kondycję i refleks [zdjęcia]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.