Dlaczego parking Aquaparku FALA będzie płatny?
Miejskie, płatne parkingi zachęcają kierowców do poszukiwania tańszych alternatyw parkowania. Wielu z nich decyduje się na parkowanie np. na parkingach należących do sklepu. W takiej sytuacji miejsca może nie starczyć dla prawdziwych klientów placówki. Decyzję o wprowadzeniu płatnego parkingu podjął także Aquapark FALA w Łodzi. Zarząd Aquaparku planował takie rozwiązanie już od dawna. W połowie roku 2021, Rada Miasta chciała rozszerzyć strefę płatnego parkowania, o ulice położone w pobliżu Aquaparku. W takim wypadku, obiekt mógł narazić się na stratę klientów, przez brak miejsc parkingowych.
Jarosław Kostrzewa z grupy LDZ Zmotoryzowani Łodzianie wystosował do Aquaparku FALA list z zapytaniem, o powód wprowadzenia opłat parkingowych. Zarząd Aquaparku wyjaśnił powody swojej decyzji.
- Decyzja o budowie i wdrożeniu systemu parkingowego podyktowana jest dbałością o zapewnienie miejsc parkingowych dla klientów Aquaparku. Dostęp do miejsc parkingowych może zostać w najbliższym czasie ograniczony z uwagi na zaplanowane otwarcie Orientarium, dla którego głównym parkingiem będzie Atlas Arena. Spółka zakłada, że część klientów Orientarium będzie korzystała z parkingu Spółki kosztem dostępności miejsc parkingowych dla klientów Aquaparku, a wprowadzenie opłat może to zjawisko ograniczyć – przeczytamy w odpowiedzi Aquaparku.
Wjazd na parking będzie ograniczony przez całą dobę przez bramki wjazdowe. Planowany jest jednak podział między klientami Aquaparku i Orientarium a osobami, które chcą skorzystać z parkingu, nie będąc klientami żadnego z obiektów.
- System pobierania opłat parkingowych na terenie Spółki Aqua Park Łódź zacznie działać najprawdopodobniej w pierwszej dekadzie stycznia 2022r – informują pracownicy Aquaparku.
- Wysokość opłat dla klientów Aquaparku oraz klientów, którzy kupią bilet łączony do Aquaparku i Orientarium jest nadal rozważana, ale z założenia będą to opłaty symboliczne. Inne osoby, które będą chciały skorzystać z parkingu będą ponosiły standardowe opłaty, zgodne z taryfikatorem opłat miejskich – dodano.
CZYTAJ TAKŻE: Płatne parkingi na Zdrowiu w Łodzi? Wojewoda mówi "nie", ale radni nie dają za wygraną
Płatne parkingi miejskie nie pozostawiają wyboru
Dla obiektów posiadających własny parking, wprowadzenie opłat może być bardzo opłacalną inwestycją. Miejskie parkingi znajdujące się w strefie płatnego parkowania sprawiają, że wielu kierowców wybiera prywatny, darmowy parking, tym samym zajmując miejsce klientom placówki.
Dzięki wprowadzeniu systemu płatnego parkowania, obiekt nie będzie stratny finansowo. Na takim rozwiązaniu zyskają zarówno klienci jak i właściciele parkingu. Obecnie, na takie rozwiązanie decydują się nawet duże sieci sklepów tj. Biedronka, Lidl czy Kaufland. Często parking bezpłatny jest przez pierwszą godzinę, aby klienci mieli czas na zrobienie zakupów. Dzięki temu, osoby nie korzystające ze sklepu, zapłacą za postój.
W pobliżu Aquaparku FALA znajduje się wiele łódzkich atrakcji, a już niebawem otwarte zostanie Orientarium Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Po otwarciu, parking Aquaparku może być oblegany przez turystów, zwłaszcza jeśli pozostałby bezpłatny. Obiekt ma być bowiem magnesem na turystów, który rocznie będzie przyciągać 1,5 mln osób. Orientarium nie zostało wyposażone w parking mogący pomieścić tak duże liczby turystów, ponieważ władze miasta założyły, że turyści będą korzystać w tym celu z komunikacji miejskiej.
Jeśli jednak zmotoryzowanych turystów przybędzie, bezpłatne osiedlowe i prywatne parkingi będą musiały szukać podobnych rozwiązań, aby nie utrudniać codzienności mieszkańcom i klientom.
CZYTAJ TAKŻE: Parking Łódź. Maleje liczba parkingów w Łodzi. Sprawdź, gdzie w 2021 roku ubędzie kolejnych miejsc parkingowych
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.