Centralny Port Komunikacyjny informuje o uzyskanych decyzjach na budowę sieci wysokiego napięcia w miejscu budowy nowego lotniska.
Budowa CPK. Kolejne pozwolenia na budowę wydane
Czego dokładnie dotyczą nowe pozwolenia? O szczegółach informuje biuro prasowe CPK.
- Wydane pozwolenia, dotyczą budowy linii o napięciu 110 kV i 220 kV, poza terenem projektowanego lotniska
- informuje Agnieszka Stefańska-Krasowska, rzecznik prasowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
I dodaje:
- Nowe linie zastąpią dotychczasowe, przewidziane do likwidacji odcinki, znajdujące się na obszarze realizowanej inwestycji. To jeden z pierwszych etapów realizacji projektu zasilania nowego portu lotniczego w energię elektryczną. Pozwolenie na budowę, zostało wydane przez Wojewodę Mazowieckiego na podstawie złożonych wniosków przez spółkę. Realizacja projektu umożliwi usunięcie kolizji z napowietrznymi liniami 110 i 220 kV, będącymi własnością PGE Dystrybucja i Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).
Inwestycja ma ruszyć ma przełomie II i III kwartału 2025 roku.
W ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego powstaną nowe sieci
Tuż po tym, jak uda się wybudować nowe linie rozpocznie się rozbiórka tych istniejących.
- Zgodnie z projektem rozbiórkę kolidujących odcinków poprzedzi budowa nowych linii poza obszarem lotniska. W ramach przebudowy infrastruktury odcinka linii 110 kV powstanie nowy Główny Punkt Zasilający, który będzie odpowiadał za dostawy energii elektrycznej do lotniska CPK. Następnym krokiem będzie wniosek o pozwolenie na rozbiórkę już istniejących linii energetycznych
- zapowiada biuro prasowe Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Spółka CPK otrzymała decyzję lokalizacyjną dla budowy linii wysokiego napięcia w sierpniu 2024 roku.
Jak wynika z aktualnych harmonogramów CPK, do końca 2032 r. zostanie zbudowany i oddany do użytku odcinek KDP między Warszawą, stacją CPK i Łodzią, co zbiegnie się w czasie z przeniesieniem ruchu na nowe Lotnisko CPK. Pozostałe odcinki linii „Y”: Łódź – Wrocław i Sieradz – Poznań mają zostać uruchomione do 2035 r. W sumie będzie to ok. 480 km nowych linii KDP, które są obecnie w Polsce na etapie zaawansowanego projektowania, a w przypadku tunelu w Łodzi – już prac budowlanych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.