Reklama

Reklama

Pracownicy MPK zamiast podwyżek dostaną „nagrody szczególne”. Kolejny konflikt wisi w powietrzu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pracownicy MPK zamiast podwyżek dostaną „nagrody szczególne”. Kolejny konflikt wisi w powietrzu? - Zdjęcie główne

Pracownicy MPK zamiast podwyżek dostaną „nagrody szczególne”. Kolejny konflikt wisi w powietrzu? (fot. UML) |wiadomości łódzkie|łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Niemal od roku w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym toczy się spór o wynagrodzenie dla pracowników. Związki zawodowe nie wywalczyły podwyżki – stanęło na jednorazowej premii. Czy takie rozwiązanie zadowoli pracowników?

Reklama

Jednorazowa premia nazwana „nagrodą szczególną” ma wynieść 3,1 tys. zł brutto.

!reklama!

Negocjacje w sprawie podwyżek ruszyły w sierpniu 2019 r., w październiku zaś związki weszły w spór zbiorowy, a podstawą było referendum, w którym załoga jednoznacznie opowiedziała się za sporem. Na początku marca 2020 r. odbył się strajk ostrzegawczy: tabor MPK stanął między godz. 3.30 a 5.30, jednak w konsekwencji autobusy i tramwaje jeździły z opóźnieniem jeszcze pół dnia.

W wyniku negocjacji zarząd i związkowcy już mieli dojść do porozumienia, lecz sukces porozumienia zniszczyło nadejście pandemii. Wtedy związkowcy złagodzili swoje stanowisko i zmniejszyli oczekiwania finansowe - chcieli 2, a nie 3 zł podwyżki do stawki godzinowej (504 zł miesięcznie) dla stanowisk robotniczych od kwietnia i bez wyrównania od stycznia oraz 1 tys. zł jednorazowej wypłaty dla wszystkich pracowników. Zarząd odpowiedział zaś propozycją zawieszenia rozmów na czas po pandemii.

W spór włączył się Wojciech Rosicki, wiceprezydent Łodzi zasiadający w radzie nadzorczej MPK. Napisał on list do załogi, w którym tłumaczy, że przez pandemię transport miejski przynosi 120 tys. zł straty dziennie ze względu na brak kupujących bilety. Rosicki podkreślił, że sytuacja jest trudna i zamiast na podwyżkach, spółka powinna skupić się na utrzymaniu miejsc pracy.

W maju podjęto próby rozmów. Do porozumienia i decyzji o wydaniu „nagród szczególnych” strony doszły dopiero w końcówce września. Choć porozumienie zostało podpisane przez związkowców, zapowiadają dalsze starania o podwyżki.

źródło: Dziennik Łódzki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy