reklama
reklama

Prezentacja trzeciego tomu Encyklopedii Solidarności

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prezentacja trzeciego tomu Encyklopedii Solidarności - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPrezentacja trzeciego tomu „Encyklopedii Solidarności” odbędzie się w Łodzi już 12 grudnia.
reklama

Prezentacja trzeciego tomu „Encyklopedii Solidarności”

12 grudnia 2019 r. (czwartek) o godz. 12.00 Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na prezentację wydawnictwa Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989. Tom 3.

W programie spotkania znajdzie się m.in. wystąpienie dr Cecylii Kuty, pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, która opowie o założeniach koordynowanego przez siebie projektu IPN „»Solidarność« i opór społeczny w PRL 1956-1989”.

Andrzej Słowik, pierwszy przewodniczący Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”, a obecnie prezes Związku Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956-1989 i przewodniczący Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych opowie z kolei o walce o uzyskanie statusu więźnia politycznego w PRL.

reklama

Egzemplarze trzeciego tomu „Encyklopedii Solidarności” zostaną wręczone bohaterom biogramów, które zamieszczono w wydawnictwie.

Miejsce wydarzenia: Instytut Europejski w Lodzi, ul. Piotrkowska 258/260, sala konferencyjna (parter)

Natomiast w 38. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego 13 grudnia, kierownictwo Oddziału IPN w Łodzi weźmie udział w miejskich uroczystościach, które są organizowane, jak co roku, staraniem Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”. Rozpoczną się one o godz. 16.00 Mszą Świętą w kościele oo. Jezuitów pw. Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi (ul. Sienkiewicza 60), a o godz. 17.00 wyruszy przemarsz uczestników uroczystości przed „Pomnik-Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka” przy kościele Podwyższenia św. Krzyża w Łodzi (ul. Sienkiewicza 38).

reklama

***

Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989, tom 3, red nacz. Grzegorz Waligóra, IPN, Stowarzyszenie Pokolenie w Katowicach, Warszawa 2019, 700 s.

NSZZ „Solidarność”, który powstał w konsekwencji fali strajków latem 1980 r., odegrał niezwykle istotną rolę nie tylko w najnowszej historii Polski, ale i naszej części Europy. To z pewnością fenomen w historii nie tylko Europy, ale także świata. Dlatego to niezwykłe zjawisko społeczne i polityczne pilnie warto i trzeba dokumentować, badać, opisywać, a następnie ustalenia historyków i innych badaczy popularyzować w społeczeństwie. Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989, której tom 3 trafia właśnie do rąk Czytelników, ma na celu możliwie wszechstronne przedstawienie ludzi, struktur organizacyjnych, wydawnictw oraz wydarzeń towarzyszących genezie i działalności tego wielkiego ruchu społecznego, aż do chwili załamania się dyktatury komunistycznej w 1989 r.

reklama

Więcej informacji na stronie lodz.ipn.gov.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama