Sygnatariusze pisma , wśród których znalazła się także prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, zwrócili uwagę na znaczenie działań instytucji kultury funkcjonujących w ramach samorządów lokalnych i wpływu lokalnej kultury na ogólną kondycję społeczno-ekonomiczną lokalnych społeczności. Prezydenci wyjaśnili także, skąd idea reaktywacji Koalicji Miast dla Kultury i jak widzą dalszą współpracę tej grupy z rządem.
List ten piszemy w poczuciu głębokiej troski, w gronie osób odpowiedzialnych za polityki kulturalne w naszych miastach. Wchodzimy w czas wymiany, współdzielenia się i solidarności, dlatego wróciliśmy do jednoczącej nas wokół tej odpowiedzialności Koalicji Miast dla Kultury. Koalicja zawiązana została podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dziś w poszerzonym gronie, we współpracy Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia chcemy wspólnie proponować i wprowadzać rozwiązania oraz narzędzia wspierające kulturę. Dzielimy się pomysłami, jak jej pomóc, jak kreować racjonalne polityki kulturalne w czasie kryzysu tu i teraz, ale i w odniesieniu do jego następstw. Chcemy być także w nieustannym dialogu ze stroną rządową, bo bez wyraźnego wsparcia Rządu nasze lokalne programy wspierania kultury nie będą skuteczne.
!reklama!
List, utrzymany w duchu współpracy i solidarności działań na rzecz ratowania kultury ma skłonić ministra Glińskiego do włączenia przedstawicieli Koalicji Miast dla Kultury, Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich w poczet członków Zespołu Antykryzysowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego z udziałem organizacji i stowarzyszeń twórczych. Jednocześnie sygnatariusze przedstawiają osiem zasadniczych działań, których podjęcie uważają za pilne. Działania te (Patrz: pełny tekst pisma ) mają służyć rekompensowaniu strat poniesionych w sektorze kultury po ustaniu epidemii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.