reklama
reklama

Remont dawnego imperium Ludwika Geyera w pełni. Zobacz jak przebiegają prace [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Biała Fabryka to jeden z najstarszych w Polsce kompleksów budynków architektury przemysłowej. W roku 2015 uznana za pomnik historii. Dzięki inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, budynek Białej Fabryki odzyska dawny blask.
reklama

Renowację rozpoczęto w roku 2018, aktualnie trwają prace nad zachodnią, południową i północną elewacją kompleksu, stąd zauważalne z ulicy Piotrkowskiej rusztowania. Prace przewidziano na okres ponad trzech miesięcy, konstrukcja została ustawiona zgodnie z przepisami i starannie zabezpieczona w taki sposób, aby umożliwić pieszym swobodne i bezpieczne poruszanie się chodnikiem.
Modernizacja ponad 1200 metrów kwadratowych elewacji to pracochłonny, wieloetapowy proces, dzięki któremu historyczna struktura fasady zabytkowej fabryki zostanie zachowana.

Pierwszym krokiem będzie mycie wysokociśnieniowe całej elewacji, które ma na celu usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, zwłaszcza z tlenku miedzi, czyli patyny. Następnie należy pogłębić pęknięcia, rysy i odkuć elementy słabe, głuche. Po ponownym myciu, które oczyści elewację z pyłu i gruntowaniu nastąpi naprawa uszkodzonych elementów, wypełnienie rys oraz zszycie pęknięć konstrukcyjnych. Kolejną czynnością będzie uzupełnienie wierzchniej wyprawy oraz jej scalenie z oryginalną strukturą. Dalej elewacja zostanie zagruntowana preparatem, który wyrówna chłonność podłoża. Na koniec przyjdzie farba krzemianowa w kolorze starej bieli – tłumaczy Aneta Makohon, kierownik budowy, właścicielka firmy specjalizującej się w renowacji obiektów zabytkowych. Wszystkie prace prowadzone są w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Po zakończeniu prac remontowych i przejściu kompleksowej modernizacji, najstarsze skrzydło CMWŁ stanie się przestrzenią wystawową poświęconą stałej ekspozycji prezentującej rozwój technologii włókienniczej. Powstanie również interaktywne eksperymentarium, w którym zgłębić będzie można tajniki obróbki surowców wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym - czyli wełny i bawełny. Na jednym z pięter pojawią się także historyczne wystawy czasowe.


 Modernizacja fasady Białej Fabryki to tylko część prac, które odbywają się w ramach projektu pod nazwą „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”. Otrzymał on dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama