Polityczne rozgrywki w PiS. Zmiany dotkną także łódzkich samorządowców?
Według nieoficjalnych informacji przekazywanych przez polityków PiS kongres wprowadzi wiele zmian w ugrupowaniu.
- Spodziewam się, np. Krzysztof Sobolewski otrzyma szersze uprawnienia i to on będzie bezpośrednio nadzorował pracę w okręgach PiS - ujawnia jeden z posłów.
!reklama!
Liderem partii ma nadal pozostać Jarosław Kaczyński, ale już na niższych szczeblach mają zajść zmiany. Teraz wiceprezesami są: Beata Szydło, Joachim Brudziński, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński, a miałby do nich dołączyć Mateusz Morawiecki. Funkcję – jak nieoficjalnie wiadomo – ma stracić Szydło, a zastąpi ją Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. Nowością ma być powołanie Sekretarza Generalnego.
Jednak prawdziwa rewolucja ma zajść w tzw. „terenie”. Dziś partia jest podzielona na 41 struktur okręgowych. Centrala PiS chce, aby było ich 95 i generalnie ma to odpowiadać podziałowi Polski na okręgi wyborcze do Senatu. Tych jest 100, ale nowy model zarządzania PiS nie zakłada zmian w Warszawie czy Krakowie. To wszystko oznacza, że członkowie partii będą wybierać większą liczbę lokalnych liderów. Dla przykładu - dziś województwo lubelskie to dwa okręgi: lubelski i chełmsko-zamojski, a jeżeli dojdzie do nowego podziału, to okręgów będzie aż sześć, z czego sam Lublin stanie się osobną strukturą.
I to nie jest jedyna zmiana, bo według przecieków do mediów, jeżeli ktoś zostanie wybrany na przewodniczącego okręgu, nie będzie mógł startować w wyborach parlamentarnych.
Co za tym wszystkim stoi? Jarosław Kaczyński chce „skończyć z lokalnymi baronami”. Chciałby zaktywizować członków partii do działania, a „nowa krew”, czyli nowi liderzy, którzy w dużym okręgu nie mieli szans na przebicie się, mają taką okazję dostać.
Powrót Tuska do PO zagrożony? Byłemu premierowi wyrasta poważny konkurent
To, czy dojdzie do wyborów nowego przewodniczącego PO, zależy od rezygnacji Borysa Budki z tej funkcji. Wielu działaczy nie jest zadowolonych z jego rządów i chcą, aby ustąpił. Wielu z nich liczy też, że po władze w partii sięgnie były premier i były lider ugrupowania Donald Tusk. Decyzje co do tego mają zostać ogłoszone w sobotę, bo wtedy w warszawskiej Hali Expo zbiera się Rada Krajowa PO. Będzie przemawiał zarówno Budka jak i Tusk.Tymczasem byłemu premierowi wyrasta konkurent. To prezydent Warszawy. Na antenie TVN24 Rafał Trzaskowski był pytany o Budkę.
- Jeżeli on rzeczywiście zastanawia się nad tym, żeby zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego PO, to ja jestem gotów wziąć odpowiedzialność za Platformę Obywatelską – taką deklarację złożył samorządowiec.
Odnośnie do Donalda Tuska powiedział, że bierze pod uwagę jego start w wyborach i dodał, iż zależy mu na współpracy i porozumieniu.
Przypomnijmy, że Trzaskowski w 2020 roku był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski. Przegrał, w drugiej turze z Andrzejem Dudą stosunkiem głosów 10 018 263 do 10 440 648. Stworzył też własny ruch, który ma być siłą wspomagającą PO. W rządzie Donalda Tuska był ministrem administracji i cyfryzacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.