reklama
reklama

Skradziono dzieło z łódzkiej ASP! Czy ktoś chce wykorzystać je pod prysznicem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Czy na łódzkiej ulicy zauważyliście kogoś, kto przemieszczał się z mozaiką pod pachą? Z galerii Kobro łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych skradziono pracę o wymiarach metr na metr! Sprawca tego czynu jest poszukiwany.
reklama

Kradzież mozaiki w łódzkiej ASP

Z galerii Kobro łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych została skradziona mozaika. Dzieło nie jest małe i nie zmieści się do kieszeni  to praca o wymiarach metr na metr. Przygotowała ją Weronika Wrzeszczyńska, która poszukuje sprawcy kradzieży dzieła.

Zostałam poproszona o przyniesienie swojej mozaiki na wystawę Pracowni Kompozycji ASP w galerii Kobro. Dostarczyłam ją 28 października, a 28 listopada już jej nie było. Dodam, że wystawa miała się zacząć 4 listopada. Najprawdopodobniej praca zginęła 25 listopada tłumaczy Weronika, autorka mozaiki. 
Co dokładnie przedstawia mozaika? Wielu internautów nie wie, na co dokładnie patrzy; niektórym po prostu przypomina klocki. 

Mozaika przedstawia zasady kompozycyjne. Obrazuje przestrzeń, kreśląc różne zbiory możliwości, wolne do interpretacji. Tworząc ją, rozmyślałam o plaży, kolorach kojarzących się z wolnością, wakacjami i ulotnością  mówi Weronika. 
Dzieło było pracą zaliczeniową, którego przygotowanie zajęło autorce pół roku. Na realizację mozaiki artystka poświęciła wiele czasu i środków, które jak na studencki budżet, są znaczne.

–  Praca była zadaniem semestralnym na moim kierunku studiów. Jej dokładny temat brzmiał „Posługując się wybranym przedmiotem lub zbiorem przedmiotów, stosując odpowiednie środki formalne, dokonaj mentalnej zmiany ich dotychczasowych znaczeń, tak aby w wyniku tego przekształcenia powstała nowa wizualna jakość, będąca twoją twórczą autorska kreacją” tłumaczy dalej Weronika.
CZYTAJ TAKŻE: Student łódzkiej ASP namalował replikę „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki. Prace trwały od 2015 roku! [zdjęcia]

W jaki sposób można wynieść tak duże dzieło?

Trudno powiedzieć, kim może być złodziej i do czego może posłużyć mu dzieło. Autorka pracy przyznaje, że sama nie rozumie motywów działań sprawcy. Powątpiewa by złodziej miał świadomość tego, czyja jest to praca – być może będzie chciał wystawić ją na Allegro lub innej aukcji. 

Ciężka i duża mozaika okazała się łakomym kąskiem dla złodzieja. Kto mógł ją ukraść i w jaki sposób przewieźć? 

Złożona jest z bazowej sklejki o wielkości 1m x 1m, na której umieszczone są w równomiernych odstępach klocki sosnowe i ceramiczne z wykorzystaniem szkliwa o różnych kolorach. Praca ważyła około 10 kg. Nie była zbyt poręczna  tłumaczy Weronika.
Policja prowadzi śledztwo, które ma wyjaśnić, kto i w jakim celu mógł ukraść mozaikę.

Policja poczyniła odpowiednie kroki, jednocześnie dla dobra sprawy nie mogę wyjawiać zbyt wielu szczegółów. Monitoring jest rozlokowany na terenie uczelni, a praca nie jest najmniejsza, więc zakres poszukiwań jest stosunkowo mały. Niewielu innych studentów robi prace o podobnej wielkości i kształcie  dodaje artystka. 
CZYTAJ TAKŻE: Łódzka Straż Miejska bezpłatnie zabezpieczy rower przed kradzieżą. Popsuj szyki złodziejowi

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama