Reklama

Reklama

Startupy tworzą rozwiązania 5G dla inwestorów w łódzkiej strefie ekonomicznej. 600 tys. zł dofinansowana [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Startupy tworzą rozwiązania 5G dla inwestorów w łódzkiej strefie ekonomicznej. 600 tys. zł dofinansowana [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Akcelerator S5 łódzkiej strefy to pierwszy w Polsce pilotażowy akcelerator stworzony dla startupów pracujących nad innowacjami opartymi o 5G dla przemysłu.

Reklama

!reklama!

Młode firmy mogą liczyć w nim na 600 tys. zł dofinansowania na opracowanie innowacji opartych o technologię 5G, którą wdrażać będą między innymi w fabrykach inwestorów strefowych.

Startupy opracowują technologie piątej generacji we współpracy z firmami: Wielton, Miele, Indigo Nails oraz Polską Grupą Energetyczną. Do 40 startupów trafi prawie 14 mln zł wsparcia. Program jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego WŁ.

Na początku czerwca ruszy kolejna runda naboru do programu. W akceleratorze jest już 18 startupów, które pracują nad innowacjami 5G dla przemysłu, m. in.: autonomicznymi wózkami widłowymi, kamery 360, cyfrowe bliźniaki, czyli VR dla przemysłu.

- Bardzo serdecznie gratuluję tej inicjatywy. Cieszę, że w tym projekcie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest tak wielu partnerów, jak firmy: Ericsson, Wielton i wiele innych. Bo bardzo istotne jest to żebyśmy mogli z technologii 5G czerpać korzyści. To duża szansa rozwoju dla polskich firm. Rozwijanie aplikacji bazujących na sztucznej inteligencji, czy na 5G. Tworzenie rozwiązań w ramach Internetu Rzeczy. To jest wszystko to, na co powinniśmy dzisiaj bardzo stawiać. Mamy wiele polskich małych, średnich firm, która mają doskonałe pomysły - mówił podczas konferencji prasowej Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Startupy dzięki akceleratorowi S5 łódzkiej strefy rozwijają pierwsze przemysłowe rozwiązania z zastosowaniem technologii piątej generacji. Pracują między innymi nad autonomicznymi wózkami widłowymi, czy urządzeniami do komunikacji online z obrazowaniem przestrzeni przy użyciu wirtualnej rzeczywistości.  

- Cieszę się, że startupy odgrywają dużą rolę. Jak dowiedziałem się o projekcie, to chciałem od razu zobaczyć jak w Wieltonie czy w PGE może wyglądać adaptowanie technologii 5G – tak by ona ułatwiała pracę, by proces technologiczny był prostszy - mówił na konferencji prasowej Waldemar Buda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Udział w akceleratorze S5 to unikalna możliwość testowania rozwiązań w realnych warunkach wdrożeniowych, m.in. dostęp do infrastruktury 5G oraz firmy produkcyjnej, co oznacza implementację akcelerowanych produktów w realnych warunkach infrastrukturalnych, biznesowych i produkcyjnych. Program stwarza startupom możliwość pracy na żywym organizmie: instalowanie urządzeń przy liniach produkcyjnych, na pojazdach czy w halach magazynowych wybranych partnerów, pracę z realnymi danymi, a nawet działania z klientem końcowym - mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Za opracowanie i stworzenie akceleratora S5 łódzka strefa została wyróżniona nagrodą przez prestiżowe pismo fDi Magazine, z grupy Financial Times.

- Otwieramy nowy rozdział działalności Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki technologii 5G zyskamy przewagę konkurencyjną oraz dodatkową zachętę inwestycyjną dla przedsiębiorców w szczególności nakierowanych na Przemysł 4.0 - mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A.

S5-Akcelerator Technologii 5G to również wiedza i przygotowanie firm produkcyjnych do pracy na infrastrukturze 5G. W tym celu, ŁSSE, wspólnie z partnerem technologicznym, firmą Ericsson, zapewnia kompleksowy transfer wiedzy, na który składa się wprowadzenie do pracy z technologią piątej generacji oraz indywidualna praca inżynierów Ericsson z partnerami biznesowymi S5.

- Ericsson jako lider technologii 5G na świecie jest aktywnie zaangażowany w jej przemysłowe wdrożenia. Współtworzenie projektu S5 - Akceleratora Technologii wpisuje się w strategiczne podejście firmy Ericsson w popularyzacji 5G wśród przedsiębiorców. Jestem przekonany, że doświadczenia, które zbierzemy w trakcie programu pozwolą nam efektywniej współpracować z operatorami telekomunikacyjnymi w zakresie wdrażania 5G w firmach produkcyjnych - mówi Marcin Sugak, dyrektor d/s rozwoju Ericsson.

Do pierwszej rundy akceleratora, trwającej 3 miesiące zakwalifikowało się do tej pory 18 startupów. Docelowo będzie ich 40.

Proces akceleracji podzielony jest na dwie rundy. Aktualnie trwa pierwsza, w której jest 18 startupów. Docelowo zostanie do niej zaproszonych 40 startupów, które otrzymają po 50 tys. zł na inkubację pomysłu, która potrwa do trzech miesięcy. Do drugiej rundy ŁSSE zakwalifikuje 20 startupów z najciekawszymi pomysłami. W drugiej fazie, trwającej do dziewięciu miesięcy mogą liczyć na 550 tys. zł wsparcia na dopracowanie i wdrożenie innowacji.

- Ciągłe doskonalenie i dążenie do bycia lepszym leży w DNA naszej firmy. 5G, czyli nowa generacja technologii radiowej, to potencjał do urzeczywistniania naszych wizji. Produkcja z przesyłem danych w czasie rzeczywistym pomiędzy dużą liczbą różnych czujników, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, aby łączyć i szkolić naszych ekspertów na całym świecie oraz bezprzewodowe roboty, które ze sobą współpracują - to wszystko zwiększy wydajność oraz jakość - podkreśla Dr. Thorsten Störmer, Dyrektor Zarządzający Miele Technika Sp. z o.o.

- Wielton jest ambitną, młodą spółką,  która buduje przewagę konkurencyjną na niestandardowych rozwiązaniach, myśli technicznej i innowacji. Współpraca z młodymi, nieszablonowo myślącymi ludźmi wpisuje się doskonale w naszą filozofię działania. Chcemy dostarczać najlepsze rozwiązania transportowe na rynku dlatego śledzimy nowości i poszukujemy świeżego spojrzenia, a te wartości oferuje współpraca ze start up’ami. Śledzimy także trendy technologiczne umożliwiające rozwój procesu produkcji, jej automatyzacji i robotyzacji. Szukamy systemowych usprawnień, wierzymy, że technologia 5G, która wpisana jest w przyszłość umożliwi postęp w tym obszarze. Usprawni dotychczasowe procesy i umożliwi implementację nowych rozwiązań. W kontekście budowania zakładu na miarę przemysłu 4.0 to kolejny, naturalny dla nas krok - Mariusz Golec, Prezes Zarządu Wielton S.A.

Startupy o swoich pomysłach

Inovatica zgłosiła do akceleratora autonomiczne wózki widłowe, których pełen potencjał widać właśnie w sieci 5G. Dzięki niej możliwe będzie m.in. zarządzanie flotą wózków w czasie rzeczywistym, ich wzajemna komunikacja, prowadzenie zdalnej diagnostyki czy zbieranie danych umożliwiających jeszcze efektywniejszą pracę z towarem. Udział w akceleratorze S5 to dla nas szansa na sprawdzenie, jak nasze prototypy, poradzą sobie w halach magazynowych i produkcyjnych największych światowych koncernów. Wejście na rynek z produktem, zweryfikowanym przez najbardziej wymagających odbiorców, powinno być dzięki temu znacznie łatwiejsze - podsumowuje Bogumił Zięba, CEO Inovatica Robotics, startupu zakwalifikowanego do programu S5.

S5 czyli technologie 5G dla przemysłu – konferencja

Źrodło: mat. prasowe

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy