Dwa miesiące strajku łódzkich pracowników MOPS
Już od dwóch miesięcy mieszkańcy Łodzi są świadkami strajku pracowników socjalnych, mimo to trudno doszukiwać się przełomów w negocjacjach między stronami spor. 22 czerwca informowaliśmy o petycji, którą protestujący złożyli w Urzędzie Miasta Łodzi. W treści pisma pracownicy wzywali prezydent Hannę Zdanowską do podjęcia w terminie pilnym rozmów w celu sfinalizowania trwającego od grudnia 2019 roku sporu zbiorowego. Zapowiedzieli, że brak działań poskutkuje bardziej dotkliwymi blokadami newralgicznych ulic miasta.W sformułowanej petycji pojawiły się treści, które skłoniły urzędników do podjęcia radykalnych kroków. UMŁ poinformował, że w związku ze złożonym pismem zawiadomiona została prokuratura.
- Mamy tu bowiem do czynienia nie z pismem dotyczącym negocjacji płacowych, tylko mało zawoalowanymi ostrzeżeniami i groźbami pozbawienia życia - uzasadniło swoją decyzję biuro prasowe UMŁ.
O odniesienie się do reakcji miasta poprosiliśmy stronę strajkującą.
- Podczas naszych manifestacji zaczynają pojawiać się osoby w sposób widoczny zaburzone psychicznie, zmanipulowane wypowiedziami prezydenta Wieczorka. Osoby te grożą manifestującym, nawołują do staranowania pochodu autami, nawet dziś o mały włos nie doszło do rękoczynów. Ostrzegaliśmy panią prezydent, że za ewentualną tragedię podczas manifestacji to ona ponosić będzie odpowiedzialność. Analogicznie do nagonki na prezydenta Adamowicza. Niestety brak tam refleksji w UMŁ - skomentował Sylwester Tonderys.
W obliczu impasu w negocjacjach łódzka posłanka Paulina Matysiak z partii Razem 5 lipca poinformowała o wystosowaniu listu do prezydent Łodzi, który jest apelem o podjęcie rozmów.
„Od dwóch miesięcy trwa strajk pracowników socjalnych MOPS w Łodzi — Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych Łódź. Niestety perspektywa jego zakończenia jest jeszcze daleka. Dotychczasowe działania władz miasta, czyli konfrontacyjne gesty wobec strajkujących, zrzucanie na nich winy i zrywanie rozmów, można skwitować jako kpinę z dialogu społecznego. Dlatego wspólnie z Adrian Zandberg wystosowałam list do prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, w którym apelujemy o osobiste zaangażowanie się w wypracowanie porozumienia, aby potrzebujący łodzianie mogli odzyskać dostęp do opieki społecznej" - czytamy w informacji.
Po chwilowym uspokojeniu sytuacji w mieście, w kolejnych dniach blokady powrócą na ulice Łodzi.
Strajk pracowników MOPS-u w Łodzi. Zaplanowano kolejne blokady miasta
W czwartek i piątek 7 i 8 lipca pracownicy socjalni znów wstrzymają ruch na największych łódzkich skrzyżowaniach.
- Jutro planujemy na godzinę zablokować skrzyżowanie Marszałków. Po jutrze Mickiewicza i Kościuszki – przekazują nam pracownicy socjalni.
W obydwa dni blokady odbędą się w godzinach 15:30-16:30.
Urząd Miasta Łodzi poinformował, jak w podanych porach zostanie zorganizowany ruch w MPK Łódź.
W czwartek, 7 lipca (skrzyżowanie „Marszałków"):
• linie 4, 6, 8AB, 9, 10AB, 12 będą oczekiwać przed skrzyżowaniem na możliwość przejazdu;
• linia 14 z pętli Dw. Łódź Dąbrowa ul. Dąbrowskiego, Rzgowską, pl. Niepodległości, Piotrkowską, przez węzeł Piotrkowska Centrum i dalej stałą trasą. Zmiana obowiązuje w obu kierunkach.
• linie 70, 96C i Z13 w obu kierunkach oraz linie 75AB w kier. Chocianowic i 80A w kier. Janowa będą oczekiwać przed skrzyżowaniem na możliwość przejazdu;
• linia 54ABCD z pętli pl. Mikulskiego Wydawniczą, Kopcińskiego, Narutowicza, Konstytucyjną, Małachowskiego, Czechosłowacką i dalej stałymi trasami;
• linie 54ABCD i 80AC z pętli Nowosolna/ ROD Polanka/ Lipiny/ Natolin/ Janów do skrzyżowania Piłsudskiego - Wydawnicza bez zmian, następnie ul. Wydawniczą i dalej stałymi trasami;
• linia 60ABCD z pętli Imielnik Nowy/ Michałówek Dobra/ Stryków Dworzec PKP/ Marysin Tęczowa do skrzyżowania Kopcińskiego - Rodziny Kindermannów bez zmian, następnie al. Rodziny Kindermannów, al. Rodziny Scheiblerów, Wydawniczą do pętli CH Tulipan.
Z pętli CH Tulipan ul. Wydawniczą, Kopcińskiego i dalej stałymi trasami.
• linia 75AB z pętli Chocianowice IKEA do skrzyżowania Przybyszewskiego – Śmigłego Rydza bez zmian, następnie ul. Przybyszewskiego, pl. Reymonta, Piotrkowską, Rzgowską do pętli pl. Niepodległości. Z pętli pl. Niepodległości ul. Piotrkowską, pl. Reymonta, Przybyszewskiego i dalej stałą trasą.
W piątek, 8 lipca (Piotrkowska Centrum):
• linie 2AB, 3AB i 11 z Teofilowa, Kochanówki, Ronda Powstańców 1863 r. i Helenówka do skrzyżowania Zachodnia – Legionów bez zmian, następnie ul. Legionów, Gdańską, Kopernika, Żeromskiego, al. Politechniki, Pabianicką (3A Piotrkowską, Przybyszewskiego) i dalej obecnymi trasami. Zmiana obowiązuje w obu kierunkach.
• linia 6 ze Zgierza do skrzyżowania Zachodnia – Legionów bez zmian, następnie ul. Legionów, Gdańską, Kopernika, Żeromskiego, al. Politechniki, Pabianicką do pl. Niepodległości.
• linie 6, 8AB i 10AB z pętli cm. Zarzew, Widzew Augustów i Olechów do skrzyżowania Piłsudskiego – Kopcińskiego bez zmian, następnie ul. Kopcińskiego, Narutowicza, Tramwajową, Węglową, al. Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Narutowicza, Kopcińskiego, al. Piłsudskiego i dalej obecnymi trasami w kierunku wschodnim;
• linia 7 z pętli Chojny Kurczaki do ronda Lotników Lwowskich bez zmian, następnie Al. Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, al. Włókniarzy, al. Bandurskiego i dalej obecną trasą. Zmiana obowiązuje w obu kierunkach.
• linia 12 z pętli Stoki do skrzyżowania Kopcińskiego – Piłsudskiego bez zmian, następnie al. Piłsudskiego do pętli Widzew Stadion;
• linia 12 z Retkini do skrzyżowania Bandurskiego – Włókniarzy bez zmian, następnie al. Włókniarzy, Limanowskiego do pętli Dw. Łódź Żabieniec;
• linia 14 z pętli Dw. Łódź Dąbrowa do skrzyżowania Dąbrowskiego – Śmigłego Rydza bez zmian, następnie Dąbrowskiego, Rzgowską, pl. Niepodległości, Pabianicką, Al. Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, al. Włókniarzy, al. Bandurskiego i dalej właściwą trasą. Zmiana obowiązuje w obu kierunkach.
• linie 8AB i 10AB z Teofilowa, Kochanówki i Retkini dojadą do przystanku Mickiewicza – Żeromskiego, gdzie po wysadzeniu pasażerów i odjechaniu od peronu oczekiwać będą na udrożnienie ruchu przy al. Kościuszki;
Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza na trasach:
1. NIEPODLEGŁOŚCI – Piotrkowska, al. Piłsudskiego, Sienkiewicza, Tymienieckiego, Piotrkowska, Rzgowska – PL NIEPODLEGŁOŚCI
2 LEGIONÓW ZACHODNIA – Zachodnia, al. Kościuszki, Struga, Gdańska, Struga, al. Kościuszki, Zachodnia, Więckowskiego, Gdańska, Legionów – LEGIONÓW ZACHODNIA
O dokładnych godzinach rozpoczęcia i zakończenia objazdów zadecyduje Nadzór Ruchu MPK Łódź.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.