Systemowi Informacji Miejskiej w Łodzi poświęcono pokaźny artykuł w Wikipedii. Czym jest SIM? To tabliczki, które informują nas o tym, na jakiej ulicy i osiedlu się znajdujemy. Dodajmy, że jeden z akapitów w Wikipedii poświęcony jest kontrowersjom, błędom i niedociągnięciom łódzkiego systemu. - Nazwy na tabliczkach budują lokalną tożsamość i przynależność, a łódzkie nazwy z SIM są błędne i często ich pochodzenie jest niejasne i historycznie wątpliwe - uważa znany społecznik Kosma Nykiel. Dodajmy, że w sprawie tabliczek interpelację złożył radny Mateusz Walasek. To jak to jest z tym SIM-em w Łodzi? Szczegóły w artykule poniżej.
Radny Mateusz Walasek pyta o SIM w Łodzi
Niektóre z tablic wyblakły, a inne skrywają się za krzewami. W tej sprawie - na wniosek mieszkańca - postanowił interweniować radny Mateusz Walasek z okręgu obejmującego Bałuty Zachodnie, Radogoszcz i Teofilów.Mateusz Walasek radnym miejskim jest już od 2006 roku. Mandat na kadencję 2018-2023 uzyskał z KWW Hanny Zdanowskiej. Jest przewodniczącym klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Działa aktywnie w mediach społecznościowych. Nie tak dawno złożył interpelację w sprawie Systemu Informacji Miejskiej w Łodzi. Poprosił w niej o wymianę tablic na Traktorowej i Pługowej, gdzie czerwony kolor wyblakł, a także o ustawienie tablic SIM u zbiegu ulic Traktorowej i Nektarowej.
Wojciech Rosicki, sekretarz miasta Łodzi, odpowiedział mu, że uwagi radnego zostaną uwzględnione po podpisaniu umowy na utrzymanie elementów SIM-u.
SIM w Łodzi a Wikipedia. Społecznicy wskazują na błędy
Łódzki system informacji wizualnej rozpoczęto wdrażać w 2005 roku. Czerwono-niebieskie i czerwono-brązowe (tereny o cennych walorach turystycznych) tablice zawierają nazwę ulicy i informację o obszarze miasta.Tabliczki, mimo że wydają się błahą sprawą, wcale taką nie są. W Wikipedii znaleźć można bowiem cały akapit o kontrowersjach, błędach i niedociągnięciach SIM w Łodzi.
Autorzy tego opracowania wskazują na przykład na:
- nazwy niektórych obszarów nie odpowiadają historycznym rejonom miasta
- niektóre nazwy wydają się obce, nie są powszechnie stosowane
- niektóre uliczki nie odpowiadają rzeczywistej lokalizacji
Społecznicy wskazują, że wciąż zawiera błędy. - One są na każdym rogu - twierdzi znany łódzki społecznik Kosma Nykiel.
- Podział na obszary SIM osobno i osiedla osobno można by poprawić. Nazwy na tabliczkach budują lokalną tożsamość i przynależność, a łódzkie nazwy z SIM są błędne i często ich pochodzenie jest niejasne i historycznie wątpliwe. Myślę że szczególnie problematyczne jest szeroko pojęte Śródmieście. Okolica, która według SIM nazywa się Fabryczna, historycznie nazywała się Praga. Poza tym, chociażby brak wydzielenia w SIM osiedla Montwiłła Mireckiego, które jest bardzo charakterystyczne i jest osobnym osiedlem.
Mieszkańcy Mani na też zostali pominięci. Nazwa ta jest mocno zakorzeniona wśród lokalnej społeczności. W SIM mamy natomiast Zdrowie-Mania. Wydaje się, że miasto powinno zrewidować SIM z rzeczywistością.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.