Reklama

Reklama

System Informacji Miejskiej w Łodzi. Radny Mateusz Walasek interweniuje, społecznicy wskazują na błędy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: HuBar/ Wikipedia

System Informacji Miejskiej w Łodzi. Radny Mateusz Walasek interweniuje, społecznicy wskazują na błędy - Zdjęcie główne

Łódzki społecznik, Kosma Nykiel, zauważa, że osiedle Fabryczna historycznie nazywało się Praga. Błędu w SIM-ie w Łodzi jest więcej | foto HuBar/ Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź System Informacji Miejskiej w Łodzi zawiera błędy - wskazują społecznicy. Mieszkańcy Mani zostali włączeni do Zdrowia, a łodzianie z osiedla Józefa Montwiłła Mireckiego całkowicie pominięci. Błędom SIM-u poświęcony jest nawet pokaźny akapit w Wikipedii. Dodajmy, że w sprawie SIM-u interpelację złożył radny Mateusz Walasek.

Reklama

Systemowi Informacji Miejskiej w Łodzi poświęcono pokaźny artykuł w Wikipedii. Czym jest SIM? To tabliczki, które informują nas o tym, na jakiej ulicy i osiedlu się znajdujemy. Dodajmy, że jeden z akapitów w Wikipedii poświęcony jest kontrowersjom, błędom i niedociągnięciom łódzkiego systemu. - Nazwy na tabliczkach budują lokalną tożsamość i przynależność, a łódzkie nazwy z SIM są błędne i często ich pochodzenie jest niejasne i historycznie wątpliwe - uważa znany społecznik Kosma Nykiel. Dodajmy, że w sprawie tabliczek interpelację złożył radny Mateusz Walasek. To jak to jest z tym SIM-em w Łodzi? Szczegóły w artykule poniżej.

Radny Mateusz Walasek pyta o SIM w Łodzi

Niektóre z tablic wyblakły, a inne skrywają się za krzewami. W tej sprawie - na wniosek mieszkańca - postanowił interweniować radny Mateusz Walasek z okręgu obejmującego Bałuty Zachodnie, Radogoszcz i Teofilów.

Mateusz Walasek radnym miejskim jest już od 2006 roku. Mandat na kadencję 2018-2023 uzyskał z KWW Hanny Zdanowskiej. Jest przewodniczącym klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Działa aktywnie w mediach społecznościowych. Nie tak dawno złożył interpelację w sprawie Systemu Informacji Miejskiej w Łodzi. Poprosił w niej o wymianę tablic na Traktorowej i Pługowej, gdzie czerwony kolor wyblakł, a także o ustawienie tablic SIM u zbiegu ulic Traktorowej i Nektarowej.

Wojciech Rosicki, sekretarz miasta Łodzi, odpowiedział mu, że uwagi radnego zostaną uwzględnione po podpisaniu umowy na utrzymanie elementów SIM-u.

SIM w Łodzi a Wikipedia. Społecznicy wskazują na błędy

Łódzki system informacji wizualnej rozpoczęto wdrażać w 2005 roku. Czerwono-niebieskie i czerwono-brązowe (tereny o cennych walorach turystycznych) tablice zawierają nazwę ulicy i informację o obszarze miasta.

Tabliczki, mimo że wydają się błahą sprawą, wcale taką nie są. W Wikipedii znaleźć można bowiem cały akapit o kontrowersjach, błędach i niedociągnięciach SIM w Łodzi.

Autorzy tego opracowania wskazują na przykład na:

  • nazwy niektórych obszarów nie odpowiadają historycznym rejonom miasta
  • niektóre nazwy wydają się obce, nie są powszechnie stosowane
  • niektóre uliczki nie odpowiadają rzeczywistej lokalizacji
SIM w Łodzi funkcjonuje już wiele lat, wciąż jednak wymaga uzupełniania i konserwacji. Miasto planuje podpisać umowę w tym zakresie w czerwcu.

Społecznicy wskazują, że wciąż zawiera błędy. - One są na każdym rogu - twierdzi znany łódzki społecznik Kosma Nykiel.

- Podział na obszary SIM osobno i osiedla osobno można by poprawić. Nazwy na tabliczkach budują lokalną tożsamość i przynależność, a łódzkie nazwy z SIM są błędne i często ich pochodzenie jest niejasne i historycznie wątpliwe. Myślę że szczególnie problematyczne jest szeroko pojęte Śródmieście. Okolica, która według SIM nazywa się Fabryczna, historycznie nazywała się Praga. Poza tym, chociażby brak wydzielenia w SIM osiedla Montwiłła Mireckiego, które jest bardzo charakterystyczne i jest osobnym osiedlem.

Mieszkańcy Mani na też zostali pominięci. Nazwa ta jest mocno zakorzeniona wśród lokalnej społeczności. W SIM mamy natomiast Zdrowie-Mania. Wydaje się, że miasto powinno zrewidować SIM z rzeczywistością. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy