reklama
reklama

Szkliwo, które odrasta? To może być rewolucja w stomatologii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szkliwo, które odrasta? To może być rewolucja w stomatologii  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźTo odkrycie już za kilka lat może zrewolucjonizować leczenie zębów. Chińscy naukowcy znaleźli sposób, by szkliwo po prostu odrastało!
Reklama lokalna
reklama

Sposób na naprawę szkliwa zębów znaleźli naukowych z chińskiego Zhejiang University. Okazało się, że zmieszanie jonów wapnia i fosforanu z chemiczną trimetylaminą w roztworze alkoholowym dało roztwór powodujący odbudowę szkliwa zębów – informuje „The Guardian".

Szkliwo nie ma zdolności samoodbudowy

Szkliwo jest najtwardszą tkanką w organizmie człowieka, jego zadaniem jest ochrona zębów przed niekorzystnym wpływem niektórych spożywanych substancji pokarmowych czy płynów. Niestety, szkliwo nie posiada zdolności samoodbudowy, o czym każdy, kto gościł chociaż raz (miejmy nadzieję, że jednak częściej) w gabinecie stomatologicznym, mógł się przekonać.

Dzisiejsze rozwiązania

Obecnie do wypełnienia leczonego zęba dentyści stosują żywicę, stopy metali, czy ceramiki, które uzupełniają ubytki. Materiał na bazie żywicy nie zespaja się idealnie ze szkliwem i może się luzować po upływie około pięciu lat. Zauważyli to naukowcy z Zhejiang University i rozpoczęli poszukiwania bardziej trwałej metody.  

reklama

Preparat powoduje przyrost szkliwa

Preparat stworzony przez chińskich badaczy powoduje w ciągu 48 godzin odbudowę szkliwa na grubość 2,7 mikrometra. Odtworzone szkliwo zachowuje podobne właściwości oraz odporność na różnego rodzaju czynniki, jak szkliwo naturalne.

Może już za kilka lat...

Zanim nowa metoda leczenia zębów wejdzie do powszechnego zastosowania, naukowcy muszą przeprowadzić testy tego rozwiązania w ludzkiej jamie ustnej, czyli naturalnym środowisku szkliwa. Zdaniem eksperta w dziedzinie protetyki, dr. Sherifa Elsharkawy z King's College London, badania nad metodą wypełniania ubytków opracowaną przez badaczy z Chin są ekscytujące, metoda jest prosta, jednak zanim zostanie wprowadzona na rynek może upłynąć kilka lat.

reklama

Mamy problem z próchnicą

Próchnica jest powszechną chorbą Polaków, dotyka 99,90 proc. populacji w wieku od 35 do 44 roku życia – wynika z badań Ministerstwa Zdrowia. O tym, że Polacy nie dbają o stan zdrowia jamy ustnej, mówią badania WHO. Zaledwie 37 proc. dzieci w wieku 3 lat myje zęby dwa razy dziennie. Dodatkowo na rozwój próchnicy wpływa fakt, że połowa dzieci spożywa każdego dnia słodycze, które są czynnikiem rozwoju bakterii powodujących próchnicę.  

Źródło: The Guardian / Bankier.pl

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama