reklama
reklama

Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Festiwal Łódź Czterech Kultur to cykl wydarzeń artystycznych odwołujących się do otwartości i różnorodności miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości. W sekcji teatralnej zobaczymy najnowszy spektakl Agaty Dudy-Gracz.
reklama

Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów

Najnowszy spektakl Agaty Dudy-Gracz zatytułowany Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów raczej stawia pytania, o różnicę między wiarą a religijnością, o to, czy świętość może też dotyczyć innych sfer naszej egzystencji, o poświęcenie siebie w imię własnych „racji”. Bardziej więc pyta, niż podejmuje się diagnozy rzeczywistości. Trwają już ostatnie przygotowania do premiery, która stanowić będzie otwarcie teatralnej odsłony tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Pokaz przedpremierowy zobaczymy w piątek. Premiera w sobotę.

„Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów” to dwadzieścia żywotów, z jakiegoś powodu uznanych za święte, które połączyła fabularna opowieść zderzająca legendy z prozą życia.  

– Nasi bohaterowie to malowidła, wizerunki zinterpretowane przez malarza. Opowiadają o swoich losach i odnoszą się do tego, co widzą spomiędzy ram obrazów – mówi Agata Duda-Gracz, reżyserka, a zarazem autorka tekstu, scenografii i kostiumów – Jest to opowieść o osobach, żyjących w różnych epokach historycznych i obyczajowych, pod różnymi szerokościami geograficznymi, których wyjątkowość była wynikiem specyfiki epoki i okoliczności, w jakich przyszło im żyć. Legenda zderzona zostanie z prozą życia, chwalebne bohaterstwo z ludzką marnością, a historyczność z dzisiejszą perspektywą – tłumaczy.

Agata Duda-Gracz do współpracy zaprosiła przy tworzeniu spektaklu studentów IV roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Będzie to zarazem ich spektakl dyplomowy. Przestrzeń inscenizacji przełamuje klasyczny podział na widownię i scenę, zaś samo na przedstawienie składają się dwie części.

 – Pierwsza z nich to indywidualne spotkania Świętych ze zwiedzającymi, gdzie to widz zdecyduje, której postaci chce wysłuchać, a którą pominie. Święci zaś muszą o uwagę odbiorcy walczyć, bo bez wyznawcy Święty staje się  bezrobotnym – mówi Duda-Gracz. –  W drugiej części na nowo zinterpretujemy zdarzenia z życia tych postaci – dodaje.

Całość jest oparta na poetyce obrzędowej, rytuale i zabobonie, będącym istotną składową kultu Świętych, czy obchodów dedykowanych im świąt, kultu relikwii, rzucania i odczyniania uroków, leczenia i peregrynacji. Bazą do pracy z aktorami będą też dzieła sztuki z różnych epok. Odpowiedzialność za oprawę muzyczną spektaklu przyjął Łukasz Wójcik, a za choreografię odpowiada Tomasz Wesołowski. Reżyseria światła będzie domeną Katarzyny Łuszczyk.

Agata Duda-Gracz, już nie jako reżyserka, lecz jako kuratorka teatralna festiwalu, przygotowała jednak znacznie więcej propozycji.

– Dobierając kolejne punkty programu, kierowałam się kryteriami warsztatu i treści. Zależało mi, by były to przedstawienia, które dotykają tematu współistnienia w jak najbardziej różnorodny sposób – wyjaśnia.

Zaproszenie reżyserki przyjęły Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona. Zespoły teatralne pokażą niezwykłe dzieło – Makbeta w języku sardyńskim, ale w klasycznej elżbietańskiej realizacji.

– Jest to spektakl olśniewający, prezentujący wspaniałą biegłość warsztatową oraz oryginalną interpretację tematu. Półtoragodzinne arcydzieło – podkreśla Duda-Gracz.

W Łodzi zobaczymy również: poznański Teatr Nowy z Amboną Ludu, krakowski Teatr Ludowy z Hańbą, oraz wrocławski Teatr Układ Formalny z przedstawieniem Spólnota. W sekcji teatralnej aż trzy premiery. Magdalena Kumorek w swym monodramie Madaleine przeniesie publiczność do pełnego emocji świata kobiet, zaś Mariusz Zaniewski wyreżyseruje Dzza/Przyszłość boli tylko raz. To spektakl, w którym przygląda się zagrożeniom współczesności, a bohaterami swojego tekstu czyni dzieci. W pełni autorska będzie również propozycja samej Agaty Dudy-Gracz: Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów.

Teatr Lalek Arlekin także przygotowuje spektakl na festiwal premierę Zapisani w reżyserii Joanny Gerigk, która specjalizujje się w realizacji tekstów opartych na faktach, za punkt wyjścia wezmą książkę Płonące świece Belli Chagall. Dla najmłodszych - plenerowa prezentacja Piotrusia Pana, przygotowana przez Teatr Pinokio, który przedstawieniem w cyrkowym namiocie w Parku Ocalałych zakończy swój wakacyjny wędrowny cykl.

Festiwal Łódź Czterech Kultur to cykl wydarzeń artystycznych odwołujących się do otwartości i różnorodności miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości. Opowiada o współistnieniu, o tolerancji i porozumieniu, do których uniwersalnym kluczem jest język sztuki: teatr, muzyka czy sztuki wizualne. Tegoroczna edycja rozpoczyna się już 6 września i potrwa 9 dni, obejmując blisko 50 wydarzeń teatralnych, muzycznych, edukacyjnych i z zakresu sztuk wizualnych.  

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Część wydarzeń jest biletowana lub wymagają rezerwacji, szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.4kultury.pl


Źródło: Festiwal Łódź Czterech Kultur

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama