Nowe kamery w Łodzi? Wszytko zależy od mieszkańców
Dzięki głosom mieszkańców w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego od 2016 roku zamontowano 108 kamer w 35 lokalizacjach.Pojawiły się one na terenach osiedli:
- Bałuty-Centrum (4 punkty),
- Zarzew (w parku Podolskim - 7 punktów),
- Górniak (4 punkty),
- Nowosolna (2 punkty),
- Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego (łącznie 3 punkty),
- Koziny (2 punkty),
- Śródmieście-Wschód (3 punkty),
- Katedralna (10 punktów).
- Dzięki monitoringowi miejskiemu poprawiamy bezpieczeństwo na tych obszarach, gdzie jest on zainstalowany. Ujawniamy wiele zdarzeń, w tym zniszczenie mienia, powstanie graffiti na budynkach prywatnych czy użyteczności publicznej, uszkodzenie samochodów. Jesteśmy w stanie zidentyfikować tablice rejestracyjne sprawców, którzy uciekli z miejsca zdarzenia. Poszukiwaliśmy już zaginionych dzieci na ulicy Piotrkowskiej albo w parku na Zdrowiu - mówi Waldemar Walisiak, Naczelnik Wydziału Monitoringu Straży Miejskiej w Łodzi.
I dodaje: - Szczególnie istotna jest obecność kamer na osiedlach, gdzie łodzianie lubią przebywać i spędzać czas po pracy, dlatego ważna jest rozbudowa systemu monitoringu. Pozwala on na reagowanie na wydarzenia zagrażające mieniu czy bezpieczeństwu.
W tym roku realizowane są 3 zadania, w ramach których 15 nowych kamer monitoringu umieszczonych zostanie w 10 punktach miasta wybranych przez łodzian w Budżecie Obywatelskim 2020/2021. Zainstalowane zostaną w 7 punktach na osiedlu Bałuty-Doły, 2 punktach na Kozinach i 1 na osiedlu imienia Józefa Montwiłła-Mireckiego.
A to nie koniec, bowiem w najbliższym, październikowym głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021/2022 łodzianie rozstrzygną losy aż 11 projektów dotyczących budowy nowych kamer monitoringu miejskiego.
- Dzięki kamerom po prostu czuję się bezpieczniej - mówi nam pani Aleksandra, mieszkanka łódzkich Bałut. - Nie mam problemu z tym, że ktoś może zobaczyć, jak idę ulicą albo robię zakupy. A kamery sprawiają, że jakiś potencjalny złodziejaszek pomyśli dwa albo nawet trzy razy, zanim popełni jakieś głupstwo.
Gdzie mogą pojawić się nowe kamery monitoringu miejskiego? [lista osiedli]
We wnioskach w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021/2022 mieszkańcy wskazali 38 miejsc wybudowania punktów kamerowych, w których ma znaleźć się ponad 60 kamer, 2 punkty SOS oraz 2 głośniki umożliwiające nadawanie komunikatów. Łączna wartość złożonych wniosków to kwota 3 mln 18 tysięcy złotych.Punkty kamerowe miałyby się znaleźć na osiedlach:
- Bałuty-Doły,
- Zdrowie-Mania,
- Stare Polesie,
- Retkinia Zachód-Smulsko,
- Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego,
- Złotno,
- Katedralna,
- Andrzejów,
- Stary Widzew,
- Stoki-Sikawa-Podgórze (2 wnioski).
Operatorzy Straży Miejskiej w Łodzi obsługują System Monitoringu Miejskiego za pomocą 11 stanowisk oglądowych. Dwa z nich znajdują się w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, a 9 w siedzibie Straży Miejskiej przy ul Wólczańskiej 121/123. Na stanowiskach w systemie pracy zmianowej 12-godzinnej pracuje łącznie 28 operatorów, w tym 8 strażników i 20 pracowników cywilnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.