Reklama

Reklama

W Łodzi mamy karmiące mogą się dzielić nadwyżkami mleka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Łodzi mamy karmiące mogą się dzielić nadwyżkami mleka  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Biorcami w bankach kobiecego mleka są noworodki przedwcześnie urodzone, chore, będące przed lub po zabiegach operacyjnych, czy przebywające w hospicjach, ale również zdrowe, których mamy przez różne powikłania nie mogą karmić ich naturalnie. Bank Mleka Kobiecego działa w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki od kwietnia br. i do tej pory zdążył zebrać 265 litrów mleka, z czego 167 l. trafiło już do potrzebujących maluchów.

Reklama

Chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że kobiece mleko jest wyjątkową substancją, która z uwagi na swój optymalny skład ma nie tylko wartości odżywcze, ale także terapeutyczne. Mleko kobiece jest bardzo istotne przede wszystkim dla dzieci, które przyszły na świat za wcześnie. Również chore niemowlęta, by dojść do prawidłowych parametrów zdrowotnych bardzo potrzebują naturalnego pokarmu.

Niezastąpione dla rozwoju

Składniki zawarte w mleku kobiecym stanowią wsparcie w procesach dojrzewania niezwykle ważnych w organizmie człowieka układów, w tym: pokarmowego, nerwowego oraz immunologicznego. Z tego względu karmienie mlekiem kobiecym ma ogromne znaczenie i jest naturalnie rekomendowane od pierwszych godzin życia.

Bywa jednak, że z różnych powodów matki nie mogą zapewnić własnego mleka swoim maleńkim pociechom, podczas gdy inne wytwarzają aż za dużo pokarmu. Propozycją dla jednych i drugich jest powołany do życia 11 kwietnia br. Bank Mleka Kobiecego w ICZMP, czyli miejsce, w którym w bezpieczny sposób pozyskuje się mleko kobiece, bada je w oparciu o najnowszą wiedzę i następnie przekazuje potrzebującym maluchom.

Rekomendowane przez ekspertów

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i UNICEEF rekomendują mleko kobiece, pozyskane w ramach profesjonalnego banku mleka, które w opinii ekspertów żywienia niemowląt jest uznawane jako drugi - po mleku rodzonej matki - pokarm dla noworodków i niemowląt. Również ESPGHN (ang. European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition) zaleca, by w sytuacji problemu z naturalnym karmieniem przedwcześnie urodzonego dziecka, odżywiać je pasteryzowanym mlekiem ludzkim, pozyskanym z banku.

Mleko pochodzące od kobiet, które same karmią swoje dzieci, daje każdemu maluchowi szansę otrzymywania najlepszego, naturalnego pokarmu. Biorcami w bankach kobiecego mleka są noworodki przedwcześnie urodzone, chore, będące przed lub po zabiegach operacyjnych, czy przebywające w hospicjach, ale również zdrowe, których mamy przez różne powikłania nie mogą karmić ich naturalnie.  

Wartościowe i bezpieczne

Przy Banku Mleka Kobiecego w ICZMP działa też centrum badań nad mlekiem kobiecym i jego preparatami. Mleko od dawczyń jest badane pod względem mikrobiologicznym i odpowiednio przygotowywane. W centrum obserwuje się również właściwości ludzkiego mleka pod kątem jego wpływu na rozwój noworodków i niemowląt. W końcowym procesie pokarm jest poddawany pasteryzacji i oczekuje na biorców w odpowiednich warunkach.

Nadwyżki mleka mamy karmiące piersią oddają do Banku honorowo, co oznacza, że ten niezastąpiony od pierwszych dni życia człowieka pokarm jest przekazywany bezinteresownie. To piękny dar dla zdrowia i prawidłowego rozwoju noworodków, których matki nie mogą ich karmić naturalnie. Bank Mleka Kobiecego w ICZMP obejmuje opieką laktacyjną matki-dawczynie, jak również matki noworodków, które korzystają z przekazanego mleka.

Źródło: ICZMP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy