Wata cukrowa, chleb ze smalcem, a nawet alkohol. Łódzkie cmentarze we Wszystkich Świętych
Dzień Wszystkich Świętych większość z nas spędza w gronie rodziny, odwiedzając groby bliskich. Jak się okazuje, oprócz zniczy i kwiatów pod cmentarzami możemy zaopatrzyć się w wiele innych rzeczy.W tym roku wzdłuż muru cmentarza na Dołach ustawiły się stoiska z dmuchanymi zabawkami i obwarzankami. Chętni kupowali watę cukrową i balony. Przy wejściu na Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej można było zjeść cały posiłek – stanęły tam stoiska z pieczywem i ciastami, nie jeden miłośnik tradycyjnych polskich smaków skusił się na chleb ze smalcem. To samo pod cmentarzem na Zarzewie.
Zdjęcie z kramami rozstawionymi przed nekropolią na Dołach wywołało dużą dyskusję wśród naszych czytelników. Zapytaliśmy mieszkańców, jaki jest ich stosunek do tego typu atrakcji towarzyszących Świętu Zmarłych.
– Może trochę wzbudza mieszane uczucia. Za mojego dzieciństwa były tylko chorągiewki, które zostawiało się na grobach. Ale przyznam się, że po pobycie na jednym cmentarzu ponad dwie godziny, wybierając się na kolejny, skorzystałam z obecności straganu i kupiłam dwa rogale – napisała jedna z mieszkanek.
– Na Kurczakach do kupienia czekolady, cukierki... pianki... jak na rynku... Na Zarzewie nawet stoisko z pierścionkami było!! – brzmiał komentarz czytelniczki.
– W zasadzie dzień Wszystkich Świętych powinien być radosny. Zaduszki to czas zadumy nad tymi, co odeszli. Stąd baloniki, obwarzanki i inne zabawki nie powinny nikogo oburzać – skomentował ktoś inny.
– Od dziecka pamiętam kramarzy pod cmentarzami. Mieszkałam obok cmentarza na Dołach i chodziłam tam wtedy na watę, na kiełbaski, po balony. Były jeszcze loterie fantowe – napisała łodzianka.
O ile w ocenie obecności kramów pod nekropoliami mieszkańcy nie byli jednomyślni, o tyle w kolejnej kwestii wypowiadali się jednocznacznie krytycznie. Kilka osób potwierdziło, że w tym roku pod cmentarzem przy ul. Szczecińskiej można było kupić alkohol.
– Nie przeszkadzają mi różne stragany, ale piwo nalewane przy cmentarzu na Szczecińskiej w Łodzi już mi bardzo przeszkadza – zaznaczyła w komentarzu czytelniczka.
Kramy pod cmentarzami na Wszystkich Świętych. Co na to Kościół?
O zabranie głosu w sprawie poprosiliśmy rzecznika łódzkiej Kurii.
– Większość wymienionych sytuacji dzieje się poza cmentarzami, a więc na terenach, które nie należą do Kościoła. Sprawy nie dotyczą więc bezpośrednio miejsca związanego z kultem religijnym – mówi rzecznik prasowy Kurii Archidiecezji Łódzkiej ks. Paweł Kłys.
Jednocześnie nasz rozmówca przypomniał o symbolice i celu listopadowych świąt.
– Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny poświęcone są zadumie nad przemijaniem. W tradycji polskiej to również całe przeżycie związane z misterium odejścia – wiąże się to z szacunkiem do zmarłych i ciała ludzkiego. Aby uczcić pamięć o naszych bliskich i wyrazić naszą miłość do tych, którzy odeszli, idziemy na cmentarze i zapalamy znicze. Nie możemy jednak sprowadzić tego misterium do wydarzenia, które będzie ogołocone z powagi; warto zastanowić się, czy powinniśmy sprowadzać je do festynu. Wszystkie związane z tym elementy sprawiają, że to, co dla wielu ludzi jest świętem, staje się wydarzeniem jednym z wielu – tłumaczy rzecznik Kurii
Jakie są Wasze refleksje na ten temat? Dajcie znać w komentarzach.
CZYTAJ TAKŻE >>> Cmentarz na Kurczakach. Tłumy łodzian odwiedzały groby bliskich
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.