Reklama

Cmentarz na Kurczakach. Tłumy łodzian odwiedzały groby bliskich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Cmentarz rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha od lat wśród łodzian funkcjonuje jako cmentarz na Kurczakach. We Wszystkich Świętych od wczesnych godzin porannych wokół nekropolii i na jej terenie panował duży ruch. My odwiedziliśmy ją przed południem.

1 listopada na cmentarzu na Kurczakach w Łodzi 

Już z samego rana we Wszystkich Świętych wiele osób wybrało się na cmentarz św. Wojciecha, by odwiedzić groby swoich bliskich. Jak co roku policja czuwała nad organizacją ruchu wokół nekropolii. 

Cmentarz powstał na początku ubiegłego stulecia, a najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z roku 1906. Początkowo chowano tu niewiele osób, jednak budowa dużego osiedla mieszkaniowego w okolicy nekropolii wpłynęła na podniesienie liczby pochówków od połowy lat 70. 

Wszyscy, którzy chcą oddać pamięć żołnierzom poległym w 1939 roku, mogą zrobić to w głównej alei cmentarza. 

Na cmentarzu na Kurczakach byliśmy przed południem 1 listopada.

Cmentarz na Zarzewie we Wszystkich Świętych 

To jedna z największych łódzkich nekropolii, której granice wyznaczają ulice: Przybyszewskiego, Puszkina, Jadzi Andrzejewskiej i Lodowa. Cmentarz podzielony jest na dwie części – katolicki cmentarz pw. św. Anny (stara część cmentarza) i cmentarz komunalny „Zarzew”. 

Na terenie nekropolii znajduje się Pomnik Sybiraków, który został wybudowany w 1974 roku. W granicach cmentarza spoczywają żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej. Wielu mieszkańców przychodzi to co roku, aby oddać pamięć poległym.

Tego dnia zbierano pieniądze na cele Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. 

Na cmentarz przy ul. Lodowej wybraliśmy się 1 listopada po południu. Zdjęcia umieściliśmy w galerii. 

ZOBACZ >>> Duży ruch wokół cmentarza na Zarzewie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy