Reklama

Reklama

Z Łodzi prosto na autostradę. Rusza budowa ostatniego etapu Trasy Górna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMŁ

Z Łodzi prosto na autostradę. Rusza budowa ostatniego etapu Trasy Górna - Zdjęcie główne

Rusza budowa ostatniego etapu Trasy Górna | foto UMŁ

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zarząd Województwa Łódzkiego zatwierdził dofinansowanie dla budowy brakującego odcinka Trasy Górna. Urząd Miasta Łodzi może podpisać umowę z wykonawcą i zamierza to zrobić już w najbliższych dniach. Finalnie Trasa Górna ma być gotowa w 2023 roku.

Reklama

- Formalności związane z dofinansowaniem inwestycji z Urzędu Marszałkowskiego są na ostatniej prostej. To dla nas bardzo dobry sygnał, nie możemy dłużej czekać. W przyszłym tygodniu chcemy podpisać umowę z wykonawcą łódzkiego odcinka nowej drogi, firmą Strabag - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyr. Zarządu Inwestycji Miejskich.

Do rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umowy z wykonawcą brakowało tylko zielonego światła od Urzędu Marszałkowskiego. Kilkumiesięczne czekanie wreszcie dobiegło końca. Od podpisania umowy minie około miesiąc do wejścia firmy na teren budowy, a to oznacza, że jeszcze zimą rozpoczną się pierwsze prace przy budowie wylotówki na A1. Trasa ma być gotowa w 2023 roku. 

Trasa Górna do autostrady A1

Nowy odcinek o długości nieco ponad 7 km połączy już istniejący fragment trasy (od ul. Rzgowskiej) z węzłem Łódź Górna na autostradzie A1. Niemal 5 km to zadanie miasta Łódź, które wykona właśnie firma Strabag, pozostały fragment (od granic miasta do węzła, na terenach gminy Brójce) zbuduje Zarząd Dróg Wojewódzkich. 

Nowa droga pozwoli nie tylko na dojazd do autostrady, ale także na obsługę nowych terenów inwestycyjnych o powierzchni ponad 40 ha, odciążając zatłoczone ul. Kolumny, Józefów, a także al. Bartoszewskiego. Na tych terenach już funkcjonuje pierwszy budynek firmy Amazon o pow. ponad 70 000 m2. Uruchomienie nowego fragmentu TG jest kluczowe, ponieważ docelowo Amazon planuje uruchomienie tu dużego centrum dystrybucyjnego i magazynu. 

Jak będzie wyglądać nowy odcinek trasy Górna?

Nowa droga będzie miała po jednym pasie ruchu w każdą stronę, na czterech skrzyżowaniach z lokalnymi ulicami powstaną ronda - z ul. Nowe Górki, Bronisin, Brójecką i św. Rafała Kalinowskiego.

Nie zabraknie drogi dla rowerów, posadzonych zostanie 300 drzew oraz ponad 22 tysiące krzewów. Wartość łódzkiej części inwestycji to 128,5 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniesie 62,4 mln zł, z budżetu państwa 12,5 mln zł 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy