reklama
reklama

„Zapal Światło Wolności” jako symbol pamięci o ofiarach stanu wojennego [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Zapal Światło Wolności” jako symbol pamięci o ofiarach stanu wojennego [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźInstytut Pamięci Narodowej zaprasza wszystkich do włączenia się w inicjatywę „Zapal Światło Wolności”. W akcji może wziąć udział każdy, a wystarczy 13 grudnia, o godz. 19.30 zapalić w oknie świecę, jako znak pamięci o ofiarach stanu wojennego. Można to zrobić również wirtualnie, na stronie internetowej: swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. W tym roku przypada 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Łódzkie obchody rozpoczną się Mszą świętą o godz. 16.00, w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus, przy ul. Sienkiewicza 60.
reklama

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Świeca pamięci o ofiarach stanu wojennego

Akcja „Zapal Światło Wolności” stanowi nawiązanie do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonało wielu mieszkańców wolnego świata. O taki symbol jedności ze zniewolonym wówczas narodem polskim apelowali papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan. Świece rozświetliły wtedy okna domów w wielu krajach, a najwymowniejsze były te w Białym Domu oraz w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Akcję pamięci o ofiarach stanu wojennego objął Narodowym Patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

Świeca w ramach akcji „Zapal Światło Wolności” zapłonie dziś wieczorem także w oknie Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. - Wojewoda łódzki uważa, że zapalenie takiej symbolicznej świecy będzie pięknym aktem pamięci wobec ofiar stanu wojennego – zauważa rzecznik wojewody Elżbieta Węgrzynowska.

reklama

38 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. Tego dnia Polskie Radio i Telewizja Polska wyemitowały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który ogłosił ukonstytuowanie się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzenie dekretem Rady Państwa stanu wojennego na obszarze całej PRL.

Oficjalnym powodem wprowadzenia stanu wojennego w Polsce miała być fatalna sytuacja gospodarcza kraju oraz groźby interwencji Układu Warszawskiego. Komuniści obawiali się utraty kontroli i w wyniku narastających protestów odsunięcia od władzy PZPR. Chodziło również o powstrzymanie dążeń opozycji do demokratyzacji kraju, co oznaczało kres systemu komunistycznego w Polsce. Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego czyniono już po strajkach w sierpniu 1980 roku.

reklama

Represje opozycjonistów, terror i szykany

Natychmiast po ogłoszeniu stanu wojennego, oddziały ZOMO w całym kraju podjęły akcję aresztowań działaczy opozycji. W operacje na terytorium kraju zaangażowanych było ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW. Na ulice miast wyjechało 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty i 9 tys. samochodów. Poza kulturą, cenzura objęła korespondencję i łączność telefoniczną.

Historycy wciąż mają problem z dokładnym ustaleniem liczby ofiar stanu wojennego. Mówi się, że w sumie internowano w tym czasie 10 131 działaczy NSZZ „Solidarność”, a życia pozbawiono ok. 40 osób, w tym 9 górników w czasie pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek”. Pośrednimi ofiarami stanu wojennego są niewątpliwie rodziny ludzi represjonowanych, których szykanowano, a także rzesze strajkujących, masowo pozbawianych pracy. Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku.

reklama

Łodzianie pamiętają o ofiarach stanu wojennego

Łódzkie obchody w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce rozpoczną się Mszą świętą o godz. 16.00 w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus, ul. Sienkiewicza 60. O godz. 17.00 wyruszy przemarsz uczestników pod „Pomnik-Krzyż” przed kościołem pw. Podwyższenia Św. Krzyża, przy ul. Sienkiewicza 38, gdzie pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty i nastąpią okolicznościowe przemówienia władz miasta oraz przedstawicieli Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”.

Źródło: TVP Info / Onet.pl / Wikimedia / Nasz Dziennik

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama