reklama
reklama

Zmiany w „500 plus”. Sejm przyjął nowelizację ustawy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zmiany w „500 plus”. Sejm przyjął nowelizację ustawy   - Zdjęcie główne

W świetle nowych przepisów to ZUS a nie samorządowcy będzie zajmować się dystrybucją świadczeń (fot. gov.pl) | wiadomości łódzkie | Łódź | TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W piątek, 19 września Sejm przyjął nowelizację ustawy o zmianach w „500 plus”. Składanie wniosków drogą elektroniczną i wypłata świadczenia w formie bezgotówkowej to jedne z kluczowych zmian, które zostały uchwalone. W świetle nowych przepisów obsługą programu „Rodzina 500 plus” będzie zajmował się ZUS.
reklama

Zmiany w „500 plus”. Sejm zagłosował za nowelizacją 

!reklama!

Przyjęta przez sejm w piątek 18 września nowelizacja ustawy o „500 plus” zakłada m.in., że wnioski o świadczenie będzie można składać wyłącznie internetowo, a jego wypłata odbędzie się w formie bezgotówkowej. Zgodnie z nowymi przepisami to ZUS zajmie się obsługą programu „Rodzina 500 plus”.

Wg ustalonych zasad pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskującą lub wnioskującego numer rachunku konta bankowego.

Wcześniej sejm odrzucił poprawki opozycji, która postulowała o pozostawienie wypłat „500 plus” w rękach samorządów, dopuszczenie możliwości wypłaty świadczeń w gotówce i jako przelewu bankowego, a także składanie wniosków w formie papierowej i elektronicznej. Jedna z poprawek dotyczyła również innego terminu wprowadzenia ustawy w życie.

Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. do zakończenia postępowania nadal będą realizowane przez dotychczasowe podmioty. Po stronie samorządowców pozostanie wypłata świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń - maj 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Nowelizacja ustawy została przyjęta przy 236 głosach „za” i 161 „przeciw”; od głosu wstrzymało się 49 posłów. Teraz trafi pod obrady Senatu.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama