Po zakończeniu głosowania w VII edycji Budżetu Obywatelskiego rozgorzała dyskusja nad potrzebą zmian w zasadach tworzenia kategorii projektów poddawanych pod głosowanie. Aby znaleźć rozwiązanie problemu, władze Łodzi ogłosiły serię 4 spotkań z łodzianami, które miały na celu wypracowanie nowych, bardziej przejrzystych i efektywnych zasad głosowania nad propozycjami inwestycyjnymi mieszkańców. W spotkaniach brały udział organizacje pozarządowe, rady osiedli, przedstawiciele placówek oświatowych oraz sami łodzianie. Dyskusje właśnie dobiegły końca. Nadszedł czas na przedstawienie wniosków.
Do najważniejszcy zmian przyszłego głosowania w Budżecie Obywatelskim będzie podział środków na pulę osiedlową i ponadosiedlową.
- Proponujemy podział: 20 milionów złotych w ramach puli ponadosiedlowej i 30 milionów na projekty osiedlowe. Dodatkowo w puli ponadosiedlowej znajdą się projekty wszystkich instytucji miejskich oraz dwóch terenów zielonych, z których korzystają wszyscy mieszkańcy, czyli park na Zdrowiu i Łagiewniki - powiedziła podczas wtorkowej (10 grudnia) konferencji prasowej Damian Raczkowski, przewodniczący Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego
W praktyce będzie to oznaczało, że w grupie ponadosiedlowej znajdą się projekty ważne dla większej ilości mieszkańców niż tylko dla tych z konkretnego osiedla. Dzięki tym zmianom inwestycje dotyczące placówek oświatowych (których nadreprezentacja w wybranych do realizacji zadań budziła duże kontrowersje), bibliotek, przychodni, schronisk dla zwierząt, a także zadania związane ze strażą miejską, jednostkami OSP, ZOO czy Ogrodem Botanicznym, będą znajdowały się w oddzielnej kategorii ponadosiedlowej. Ma to wprowadzić bardziej sprawiedliwy i zrównoważony podział środków.
Zmienią się także zasady samego głosowania. Począwszy od kolejnej edycji BO, każdy głosujący będzie mieć łącznie 10 głosów.
- Kolejna zmiana dotyczy głosowania. Będzie można oddawać pięć głosów na projekty ponadosiedlowe i pięć na projekty osiedlowe, przy czym będzie można wybrać tylko dwa osiedla podczas głosowania - poinformował Adam Pąsiek z Biura ds. Partycypacji Społecznej
Teraz nad wnioskami z dyskusji pochylą się urzędnicy i opracują konkretne wytyczne i zasady do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Następnie zostaną one ponownie przedstawione łodzianom w ramach konsultacji społecznych, które odbędą się w ciągu najbliższych 3 miesięcy.
Źródło: UMŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.