reklama
reklama

Zostawiasz czasem dowód rejestracyjny w aucie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zostawiasz czasem dowód rejestracyjny w aucie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego mówi dość wyraźnie, że zabezpieczenie dowodu rejestracyjnego lub kluczyków nie jest trudnym obowiązkiem...
reklama

Możesz stracić odszkodowanie!

Wyroku Sądu Najwyższego (SN) pokazuje, że ze względu na fakt, iż zabezpieczenie dowodu rejestracyjnego lub kluczyków do auta nie jest trudnym obowiązkiem, jeśli znalazł się on w umowie ubezpieczenia, jego naruszenie może oznaczać utratę odszkodowania – poinformowała „Rzeczpospolita”.

Sprawa, w której zapadło właśnie takie rozstrzygnięcie dotyczyła kobiety, która opuściła na krótko auto, pozostawiając w nim dowód rejestracyjny. Pomimo, że zamknęła pojazd, to został on jednak skradziony. Ubezpieczyciel samochodu odmówił w tej sytuacji wypłaty odszkodowania z AC, argumentując, iż pozostały w nim dokumenty. Zakład przywołał postanowienie z OWU, które zwalniało go od odpowiedzialności w przypadku szkody kradzieżowej, jeżeli w pojeździe pozostawiono bez nadzoru tego typu dokument. Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał kobiecie 99,6 tys. zł odszkodowania, oceniając, że jej działanie przed kradzieżą nie nosiło znamion rażącego niedbalstwa, a pozostawienie torebki było usprawiedliwione okolicznościami, przy tym auto było wyposażone w urządzenia zabezpieczające. SO stwierdził również, że postanowienie miało abuzywny charakter, m.in. ze względu na jego kategoryczność i stopień dolegliwości.

Z kolei Sąd Apelacyjny oddalił roszczenia oceniając, że treść OWU nie pozostawiała wątpliwości co do zależności pomiędzy należytym zabezpieczeniem dowodu rejestracyjnego, a wypłatą odszkodowania.

Sąd Najwyższy, do którego trafiła sprawa, ocenił, że SA nie zbadał szczegółowo konkretnych postanowień umowy ubezpieczenia, dlatego też nie mógł opowiedzieć się za jednym z dwóch poglądów w orzecznictwie, według których naruszenie powinności prewencyjnych wynikających z umowy ubezpieczenia, takich jak zabezpieczenie dowodu rejestracyjnego, pozwala przypisać winę umyślną lub rażące niedbalstwo, czy też niedopełnienie ogólnie wymaganej staranności. Z tego względu nakazał Sądowi Apelacyjnemu ponowne rozpatrzenie sprawy (sygn. akt: I CSK 389/18).

Sędzia Dariusz Dończyk wskazał jednak w ustnym uzasadnieniu, że obowiązki prewencyjne nie należą do szczególnie uciążliwych, więc nie można uznać, iż wspomniane postanowienie OWU kształtuje prawa i obowiązki stron polisy sprzecznie z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając interesy konsumenta.

Zatem warto pamiętać, że dowód rejestracyjny, podobnie jak kluczyki do samochodu, należy nosić przy sobie, gdyż ryzyko utraty odszkodowania, jeśli ubezpieczyciel powoła się na taki lub podobny zapis ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) naszego pojazdu, jest bardzo wysokie.


Źródło: Rzeczpospolita

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama