Weźmy taki przystanek komunikacji miejskiej, co fachowo nazywa się "Centrum", a po łódzku "Stajnia Jednorożców". Bo jest tak kolorowy, jak żaden innych przystanek w Polsce. Fajnie, bo w jednym miejscu spotykają się wszystkie tramwaje i można dostać się stąd w każde miejsce w Łodzi. Ale jak tylko wzrok przemknie z tego pełnego barw dachu i spocznie na wiecznie brudnych szybach, już nie jest tak przyjemnie. Bo przystanek ma osłonę nie tylko od góry, ale i z boków. I te boki są wiecznie upaprane, ukurzone, uchlapane. Ktoś to myje, ale chyba za rzadko. I fragment szyby z jednej strony po raz kolejny jest rozbity.
I tramwaj stoi, choć bardzo chce jechać
Z tym dostaniem się w każde miejsce w mieście też nie należy przesadzać. Bo wsiąść w tramwaj to nie sztuka. Nawet jeśli tramwaj ruszy, nie oznacza to, że dojedzie tam, gdzie powinien. Bo na tramwaje też czekają w Łodzi różne przeszkody: a to zanik napięcia w sieci trakcyjnej, a to nieoczekiwana awaria gdzieś w elektryce, a to pasażer weźmie i zasłabnie, bo klimatyzacja w wagonie nie działa i jest tam z 500 stopni upału. I co ma taki tramwaj wtedy zrobić? Musi stać. Choć bardzo chce jechać. Pasażerowie w środku też nie jadą. Choć bardzo chcą. I myślą wtedy ze współczuciem o mieszkańcach Poznania podróżujących tramwajami, które się nie psują i w związku z tym ci mieszkańcy nie mają takich atrakcji.
Ciągle trzeba się uczyć nowych tras
Dochodzimy do sedna sprawy. Bo jak już tramwaj działa, to musi po czymś jechać - chodzi mi o ulicę. A otwartych ulic w Łodzi coraz mniej. Bo wszędzie są remonty i w związku z tym ulice są zamykane dla ruchu. A jak ulica jest zamknięta, to tramwaj nią pojechać nie może. Trzeba mu wyznaczyć nową trasę. No i łodzianie muszą ciągle uczyć się, którędy teraz jedzie tramwaj, którym przez wiele lat niezmiennie dojeżdżali do pracy. O ile w ogóle jedzie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.