reklama
reklama

Plac Wolności w Łodzi tuż po wojnie. Zobaczcie, jak zmienił się przez niemal dwieście lat! [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Plac Wolności w Łodzi tuż po wojnie. Zobaczcie, jak zmienił się przez niemal dwieście lat! [zdjęcia] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachChoć dziś w remoncie, Plac Wolności na stałe wpisał się w krajobraz współczesnej Łodzi. Czy wiedzieliście, że został wytyczony dokładnie 199 lat temu i jest pomnikiem historii? Wówczas nazywał się Rynkiem Nowego Miasta. Skąd taka nazwa? Co się stało z pierwszym pomnikiem Tadeusza Kościuszki? Sprawdźcie szczegóły.
reklama

Plac Wolności w Łodzi - historia

Na skrzyżowaniu traktu piotrkowskiego i ul. Średniej (obecnie Pomorska i Legionów) w 1820 wytyczono rynek zakładanej wówczas osady sukienniczej „Nowe Miasto”. By go odróżnić od pierwotnego rynku Łodzi, położonego ok. 450 m na północ, nazywano go Rynkiem Nowego Miasta. To dzisiejszy plac Wolności. Nazwa ta zaczęła obowiązywać w 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Ale wróćmy do historii, w centrum rynku powstało miejskie targowisko. W 1827 roku tuż przy rynku wybudowano ratusz miejski oraz kościół ewangelicki Św. Trójcy. 30 lat później powstał budynek szkoły powiatowej (dzisiejsze Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne). W 1898 roku pojawiła się komunikacja tramwajowa, a targowisko przekształcono w reprezentacyjny plac miasta.

reklama

W 1930 roku na placu pojawił się pomnik Tadeusza Kościuszki. Podczas II wojny światowej Łódź została zaanektowana przez III Rzeszę. Niemcy zburzyły pomnik, dokładnie 11 listopada 1939 roku. Okupanci najpierw mówili na to miejsce Freiheitsplatz. W 1940 roku przemianowali jego nazwę na Deutschlandplatz.

Pomnik Kościuszki odbudowano w identycznym kształcie jak pierwowzór w 1960 roku. Dodajmy, że w 2015 roku plac Wolności uznano za pomnik historii. 

W naszej galerii zobaczcie zdjęcia z placu Wolności w Łodzi z 1948 roku! Zdjęcia pochodzą ze zbioru Narodowego Archiwum Cyfrowego.

reklama

Modernizacja placu Wolności w Łodzi

Przypomnijmy, że w kwietniu 2022 roku ruszyła modernizacja placu Wolności w Łodzi. Wokół pomnika Tadeusza Kościuszki zniknie rondo. Nowy projekt zakłada, że tory tramwajowe zostaną ułożone w północnej części placu, a przystanki tramwajowe będą zintegrowane z autobusowymi. Ruch samochodów będzie ograniczony wyłącznie do wjazdów pojazdów służb miejskich oraz mieszkańców i najemców lokali użytkowych.

-  To jeden największych projektów w programie rewitalizacji, a poprowadzi  go notowana na giełdzie firma Trakcja - jedna z największych polskich spółek budowlanych, specjalizujących się w budownictwie infrastrukturalnym oraz przemysłowym i energetycznym. W pierwszych dniach wykonawca rozpocznie demontaż małej architektury oraz zdjęcie trakcji. Ponadto rozpoczną się prace przygotowujące do wykonania wodociągu. Remont obejmie m.in. zerwanie z ośmiobocznego rynku całej nawierzchni z torowiskiem i położenie nowej. Plac Wolności stanie się przestrzenią, w której będzie można odpocząć, czy spotkać się ze znajomymi. To tu zniknie beton i pojawi się dużo zieleni – zapowiadał na jednej z konferencji prasowych Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

reklama

Plany modernizacji placu nie wszystkich przypadły do gustu. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama