Kultura, historia i tradycja w Łódzkiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Kultura, historia i tradycja w Łódzkiem - Zdjęcie główne

Kultura, historia i tradycja w Łódzkiem | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Muzea zajmują w polskiej tradycji znaczące miejsce. Gromadzą i przechowują materialne świadectwa historii i kultury oraz dorobek artystyczny naszych przodków. Ekspozycje muzealne stanowią świadectwo minionych wieków. Dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków unijnych wykonuje się nie tylko prace konserwatorskie w zabytkowych budynkach muzealnych i rekonstruuje wiekowe wnętrza, ale przede wszystkim chroni dziedzictwo kulturowe. Są to nie tylko tradycyjne muzea, to również dworki i obiekty sakralne, gdzie znajdują się unikalne eksponaty i dzieła sztuki. Wakacje to znakomity czas, by zwiedzić te wyjątkowe miejsca, zajrzeć do tajemniczych sal i poczuć powiew historii.

Nowoczesna odsłona muzeów

Źródłem naszej wiedzy historycznej są przede wszystkim książki czy Internet. Warto jednak na własne oczy zobaczyć cenne pamiątki z dawnych lat. Tym bardziej, że muzea są coraz bardziej przyjazne dla odwiedzających, także tych najmłodszych. Czasy kiedy w czterech ścianach stały tylko zakurzone eksponaty już minęły. Teraz powstają nowoczesne wystawy, często interaktywne oraz organizowane są warsztaty tematyczne. Pomoc w tym zakresie zaoferowały Fundusze Europejskie, a dzięki dotacjom unijnym wiele obiektów odzyskało utracony blask i służy teraz zwiedzającym w całkiem nowym wymiarze.

Od tkactwa do metropolii

W województwie łódzkim duża część inwestycji związanych z ochroną zabytków archeologicznych, rozwojem instytucji muzealnych, edukacji kulturalnej i upowszechniania kultury finansowana jest z dotacji unijnych. Są to również muzea łódzkie, które opowiadają historię miasta i regionu. Już w XIX wieku Łódź stała się ośrodkiem przemysłowym wyspecjalizowanym w tkactwie i sukiennictwie, słynęła z fabryk eksportujących materiały na cały niemal świat. Narzędzia i maszyny włókiennicze, bogate kolekcje artystycznej tkaniny zabytkowej, tkactwo ludowe XIX i XX w., dokumenty i pamiątki związane z historią przemysłu włókienniczego – wszystko to można zobaczyć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Faktem jest, że bez dofinansowań unijnych remonty oraz modernizacje zabytkowych budynków byłyby utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. I tak było tym razem. Dzięki projektowi inwestycyjnemu współfinansowanemu ze środków unijnych budynek Białej Fabryki odzyskał dawną świetność. Zmodernizowane przestrzenie zostały przystosowane do spełniania nowoczesnych standardów ekspozycyjnych oraz multimedialnych i interaktywnych funkcji kulturalno-edukacyjnych. Gruntownie zmodernizowano i zabezpieczono historyczne elewacje Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej stanowiącego integralną część Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Historyczne obiekty przeniesione z Łodzi i okolic rozmieszczono wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Są to budynki mieszkalne tkaczy i sukienników, willa letniskowa, zabytkowa poczekalnia tramwajowa oraz stylizowane elementy małej architektury – latarnie, ławki, studnia czy drogowskazy. 

Z Funduszy Europejskich skorzystało też Muzeum Miasta Łodzi mieszczące się w Pałacu Poznańskich. Tam odwiedzający mogą zapoznać się z przemysłowym dziedzictwem miasta, jego wielokulturową tożsamością, architekturą, sztuką, ale też kulturą popularną i zwyczajami życia codziennego. Wielbicielom kina znana jest klatka schodowa, znana z ekranizacji „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Dzięki dotacjom unijnym przywrócono reprezentacyjnemu budynkowi dawną świetność. Naprawiono tynki, wyremontowano balkony, gzymsy i detale architektoniczne. Powstała nowa przestrzeń wystawiennicza, zakupiono też nowoczesny sprzęt multimedialny, służący ekspozycji treści dla zwiedzających. Nowa wystawa pt. „Ziemia Obiecana wczoraj i dziś Łódź w Europie Europa w Łodzi” poświęcona została historii regionu. Pokazuje jego błyskawiczny rozwój z szeregu małych, lokalnych ośrodków miejskich do światowej metropolii.

Warto zobaczyć w Łodzi

Województwo łódzkie zachwyca swoim dziedzictwem historycznym. W Łodzi ze środków unijnych dofinansowano modernizację budynków Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego wraz z dziedzińcem. To największe muzeum w Łodzi, które w wyjątkowy sposób prezentuje swoje zbiory. Mieści się tam między innymi skansen wsi, gdzie pod dachem można podziwiać wygląd typowej wiejskiej chaty, czy inscenizację życie na wsi. Poza stacjonarnymi ekspozycjami, muzeum posiada oddziały zamiejscowe: Łęczycką Zagrodę Chłopską czy zrekonstruowane za pomocą funduszy unijnych XIII-wieczne grodzisko w Tumie. Projekt dotyczący modernizacji Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi współfinansowany był ze środków Funduszy Europejskich. Wartość projektu to 30 948 714,00 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 14 681 455,00 zł. Wiele zabytkowych obiektów muzealnych oraz zawartych w nich dzieł sztuki zachowało się dzięki dofinansowaniom z Funduszy Europejskich. Udane rewitalizacje stają się jednym z największych atutów województwa łódzkiego, Polski i całego europejskiego dziedzictwa kulturowego.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: rpo@aplanmedia.pl.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy