Reklama

Reklama

Chcesz uniknąć kłopotów? Lepiej nie próbuj przywieźć tych pamiątek z wakacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Chcesz uniknąć kłopotów? Lepiej nie próbuj przywieźć tych pamiątek z wakacji - Zdjęcie główne

Warto wiedzieć, co można przewozić przez granicę, aby uniknąć kłopotów | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Pamiątki z wakacji, alkohol, biżuteria, odzież - lista rzeczy, którą przywozimy do domu z urlopu jest zazwyczaj długa. Często nie zdajemy sobie sprawy, że próba przewozu niektórych przedmiotów, może się dla nas źle skończyć. Zobaczcie, czego z zagranicy nie wolno przywozić do Polski. Sprawdźcie, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki.

Reklama

To, co możemy przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach, jest ściśle uregulowane. Ilości niektórych towarów różnią się w zależności od tego, czy podróżujemy transportem lądowym, morskim czy lotniczym. Często o tym zapominamy i robiąc zakupy w kraju w którym odpoczywamy nierzadko puszczają nam zakupowe hamulce. Bez opamiętania kupujemy perfumy, biżuterię, skórzane wyroby (buty, paski, torebki), czasami jedzenie. Refleksja przychodzi przy przekraczaniu granicy. Czy na pewno są to towary, które można wwieźć do kraju? A jeżeli tak, to czy nie trzeba zapłacić za nie cła?

Musimy wiedzieć, że towary przywożone na użytek własny, czy też prezenty, którymi chcemy obdarować bliskich, są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro, w przypadku transportu lądowego (pociąg, samochód, autokar), lub 430 euro, jeżeli podróżujemy samolotem lub statkiem. 

Te pamiątki wpakują nas w kłopoty

Jeżeli chodzi o listę przedmiotów, których nie możemy przewozić do Polski to jest ona również dokładnie uszczegółowiona. Mowa w niej w okazach roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. Prawo to reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.

Musimy wiedzieć, że dotyczy ona nie tylko próby przewozu żywych roślin i zwierząt, ale także wypchanych zwierząt i trofeów myśliwskich, wyrobów z kości, rogów, zębów zwierząt (kość słoniowa), naszyjników, czy pierścionków. Zabronione jest również przewożenie torebek, butów, portfeli, pasków do spodni wykonanych ze skór węży, krokodyli, czy waranów. Nie próbujmy również przewozić lekarstw zawierających sproszkowane fragmenty zwierząt lub roślin. Ostrożni bądźmy przy zakupie muszli, czy przedmiotów z nich wykonanych, ponieważ część z nich również znajduje się na zakazanej liście. 

Jeżeli celnik znajdzie podobną pamiątkę w naszej walizce, możemy zostać oskarżeni o nielegalny przewóz, a jest to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. 

Kanapki na drogę, ale bez mięsnego dodatku

Bardzo ważną kwestią jest również przewóz żywności. Część osób bardzo lubi zabierać prowiant na drogę, szczególnie gdy podróżują z nimi dzieci. Czy jest to legalne? Na teren UE, bez granicznej kontroli sanitarnej, można przewieźć żywność tylko pochodzenia niezwierzęcego w ilościach niehandlowych, wyłącznie na własne potrzeby. Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, musisz oddać na granicy, wyrzucając je do specjalnego pojemnika.

Jeżeli chodzi o owoce, to możemy przewieźć tylko niektóre - banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Pozostałe, zostaną nam odebrane i zutylizowane.

Przewóz używek jest legalna, jeżeli zachowamy umiar  

Bardzo dużo turystów lubi przywieźć sobie z podróży lokalny alkohol. Jest to jak najbardziej legalne, pod warunkiem, że dochowamy określonych limitów. Jeżeli wracamy do domu z krajów poza UE, to z cła będziemy zwolnieni, jeżeli przewozimy maksymalnie: 

 • 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22 % (np. wódka) lub
 • 2 litry alkoholu do 22 % (np. likier) i
 • 4 litry wina oraz
 • 16 litrów piwa.
W przypadku tytoniu to przepisy określające limity zależne są od rodzaju transportu. Jeżeli przybywamy do UE transportem lądowym, to możemy przywieźć z podróży:

 • 40 papierosów lub
 • 20 cygaretek, lub
 • 10 cygar, lub
 • 50 g tytoniu do palenia.
Jeżeli przybywamy do UE samolotem lub statkiem, możemy przywieźć:

 • 200 papierosów lub
 • 100 cygaretek, lub
 • 50 cygar, lub
 • 250 g tytoniu do palenia.

Po wakacjach została wam duża suma gotówki? Zgłoście to celnikowi

Jeżeli na urlopie udało wam się zaoszczędzić i jesteście zwolennikami posiadania przy sobie gotówki, a nie tylko karty płatniczej, lub po prostu została wam waluta kraju, z którego wracacie, to w niektórych przypadkach również będziecie musieli zgłosić to odpowiednim służbom. Przepisy mówią, że przez granicę można przewieźć środki pieniężne poniżej równowartości 10 tys. euro (lub równowartości w innej walucie) w gotówce. Powyżej tej kwoty należy złożyć deklarację tych środków Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Środek lokomocji, którym się poruszamy nie ma tu znaczenia. (Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy