Cmentarz na Żabieńcu Łódź - historia
Cmentarz ewangelicki znajduje się w lesie przy ul. Brukowej. Powstał prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku. Swego czasu wsie wokół Łodzi - Augustów, Janów, Olechów czy Antoniew zamieszkiwali osadnicy niemieccy i holenderscy. Cmentarz na Żabieńcu służył mieszkańcom Olędrów Radogoskich. Miejscowość tę inaczej zwano Żabieńcem.!reklama!
"Jeszcze w latach 80-tych cmentarz ogrodzony był ceglanym murem. Do dziś zachowało się na nim kilkanaście nagrobków; nieliczne z nich mają formę piaskowcowych płyt z czytelnymi inskrypcjami, po większości pozostały tylko kamienne obramowania. Najciekawszy z nich, ozdobiony gotyckim liternictwem pomnik z piaskowca oznacza miejsce spoczynku aż dziewięciorga dzieci, zmarłych w wieku od kilku miesięcy do około trzech lat. Wszystkie noszą nazwisko Lange, a daty ich śmierci pochodzą z lat 80-tych i 90-tych XIX wieku. Ostatnich pochówków na cmentarzu dokonano w latach 50-tych XX wieku" - czytamy na stronie osadnicy.info.
Nekropolia wygląda na zapomnianą, znajdują się tu jedynie pojedyncze znicze.
- Tata opowiadał mi, że gdy był w podstawówce (końcówka lat 60) to całą klasą z nauczycielką jeździli tam porządkować groby - mówi pan Michał z Bałut.
Zobaczcie zdjęcia tego wyjątkowego miejsca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.