Na kleszcza możemy natrafić w wielu miejscach, przede wszystkim na łąkach i w lasach, ale też w przydomowych ogródkach czy parkach. Kleszcze przesiadują na krzewach i chwastach, najczęściej na spodnich stronach liści. Nie ważne, miasto czy wieś, na ukąszenie kleszczy narażeni są wszyscy. Dorosłe osobniki można zauważyć dość łatwo, gorzej z młodymi postaciami, które mogą mieć około 0,5 mm, a tak samo przenoszą choroby.
Wyczuwają nas z daleka
Pożywienie kleszcza stanowi krew, dlatego celem jego ataków padają zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Przyciąga je nasze ciepło i zapach potu, które wyczuwają z dużych odległości, nawet w drobnym ruchu powietrza. Kleszcze stają się bardziej aktywne w godzinach porannych oraz wieczorami. Najlepiej czują się, gdy jest wilgotno, a temperatury w ciągu doby wzrastają powyżej 5-7C, wtedy rozpoczynają aktywność. Wysyp kleszczy obserwuje się w maju - czerwcu, ale też na przełomie września i października. Upały nie służą kleszczom, stają się wtedy mniej żywotne, ale wciąż należy być czujnym.Wybierając się na spacer warto stosować preparaty stworzone specjalnie, by odstraszać kleszcze. Należy też właściwie dobierać ubiór udając się w rejony, w których występuje duża ilość kleszczy.
Szukają delikatnych stref
Po każdym powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, powinniśmy dokładnie obejrzeć nasze ciało. Nie zapominajmy, by sprawdzić skórę głowy, ale i włosy, w których również może przebywać pasożyt. Najczęściej kleszcz wkłuwa się w takich miejscach na naszym ciele, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, czyli na zgięciach stawów, w pachwinach czy za uszami, ale też w miejscach intymnych i fałdach skórnych.
Nie zwlekaj z usunięciem kleszcza
Specjalną instrukcję postępowania w przypadku wkłucia się w nasze ciało kleszcza opublikował Rzecznik Praw Pacjenta. Dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, specjalista medycyny rodzinnej, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, radzi by nie zwlekać z usunięciem kleszcza z ciała, bowiem im dłużej pasożyt ma kontakt z krwią, tym większe staje się prawdopodobieństwo zakażenia.Dane z badań naukowych wskazują na znaczny wzrost ryzyka zakażenia bakterią, którą przenoszą kleszcze po 36 godzinach od chwili wkłucia. W tej sytuacji czekanie na pomoc medyczną w celu usunięcia kleszcza może się wiązać z niepotrzebnym ryzykiem rozwinięcia się chorób wywołanych drobnoustrojami, które przenoszą te pajęczaki.
Nie wyrywaj, nie wyciskaj...
Istnieją skuteczne sposoby „samopomocy” w radzeniu sobie z wkłutym w nasze ciało kleszczem, równie bezpieczne jak interwencja lekarza czy pielęgniarki. Pod żadnym pozorem kleszcza nie należy próbować wyciągać ze skóry samymi palcami, nie można go też rozgniatać, wyciskać, wykręcać ani przypalać czy wydłubywać igłą. Pokutująca niegdyś metoda smarowania wkłutego w skórę kleszcza tłustymi substancjami czy chemikaliami, jak oliwka do ciała, kremy czy oliwa z oliwek, również nie jest wskazana. Pamiętajmy, że usuwanie kleszczy w nieprawidłowy sposób zwiększa ryzyko zakażenia.
Metody samopomocy
W aptekach można nabyć odpowiednie przyrządy służące bezpiecznemu i skutecznemu, usunięciu kleszcza w sposób samodzielny. Dostępne są przykładowo:
- Szczypczyki (Pinceta)
- Kleszczkarta
- Lasso do usuwania kleszczy
Po usunięciu kleszcza
Zawsze po usunięciu kleszcza koniecznie należy umyć i zdezynfekować skórę, np. używając wody utlenionej albo innych produktów z apteki. Gdyby się okazało, że w ciele pozostanie fragment kleszcza np. główka, należy wykonać czynności wskazane w ulotkach załączonych do zakupionych narzędzi. Jeśli w skórze pozostaną małe fragmenty kleszcza, z reguły nie zwiększa to zaistnienia ryzyka zakażenia, i wówczas można poprzestać na przemyciu i dezynfekcji rany. Lepiej jednak wtedy pokazać to miejsce lekarzowi.
To może niepokoić
Porady lekarza należy z pewnością zasięgnąć, gdy w miejscu wkłucia po usunięciu kleszcza pojawiło się zaczerwienie i/lub obrzęk (np. gdy pozostał duży fragment). Charakterystyczne objawy zakażenia od kleszcza mogą wystąpić nawet kilka tygodni po wkłuciu. Jeżeli występuje wysoka gorączka, nudności oraz wymioty albo bóle głowy lub objawy neurologiczne, wówczas niezwłocznie trzeba udać się do lekarza.Każda poradnia podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) posiada sprzęt medyczny odpowiedni do podjęcia prostych procedur. Lekarz rodzinny po przeprowadzeniu badania u pacjenta może zadecydować o konieczności interwencji chirurgicznej. Wówczas pacjent zostanie skierowany na dalsze leczenie.
By zapobiegać zachorowaniu na choroby przenoszone przez kleszcze, zalecane jest wykonanie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu mózgu. Szczepienie można wykonać w każdym wieku, szczegółowe informacje znajdują się na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego: tutaj.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.